Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy to jedna z najczęściej występujących kobiecych dolegliwości. Chorobę wywołuje zarażenie drobnoustrojami: bakteriami, grzybami oraz pasożytami. W zdecydowanej większości, przedostają się one drogą płciową. Jak więc zabezpieczyć się przed niechcianą chorobą i uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z zarażenia się drobnoustrojami?

Zapalenie pochwy jest chorobą, którą trzeba koniecznie poddać efektywnej kuracji. Nieleczona, w błyskawicznym tempie może rozprzestrzeniać się na okoliczne narządy: macicę, czy jajniki. Jak twierdzą specjaliści, w ekstremalnych przypadkach zaniedbań choroby – może ona doprowadzić do niepłodności – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Zakażeniu pochwy sprzyjają następujące czynniki:

  • przyjmowanie antybiotyków,
  • infekcje bakteryjne innych narządów,
  • suchość w pochwie.

Zdecydowanie częściej chorują aktywnie seksualnie kobiety, ponieważ podczas zbliżenia bardzo łatwo o zakażenie.

Objawy zapalenia pochwy

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Leczenie dobiera się indywidualnie, w zależności od tego, co wywołało zapalenie. Dlatego właśnie wykonuje się wymaz z pochwy. Infekcje mogą spowodować wirusy, bakterie oraz grzyby przenoszone drogą płciową.

Ważna jest również odpowiednia higiena zainfekowanych miejsc intymnych

Co zrobić, aby się uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Przede wszystkim zalecamy stosowanie prezerwatywy – w szczególności, kiedy często zmieniamy partnerów seksualnych lub nie mamy pewności, co do stanu zdrowia osób, z którymi współżyjemy. Pamiętajmy, że choć prezerwatywa nie daje stuprocentowej gwarancji, że niczym się nie zarazimy, to znacząco obniża ryzyko wystąpienia poważnej choroby. Warto zatem pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Równie ważne, co powyższe jest oczywiście regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Testy i badania PCR na zapalenie pochwy

Testy zamówią Państwo na naszej stronie drwenerolog.pl. W naszej ofercie znajdują się m.in. testy na chlamydię, rzeżączkę czy opryszczkę To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Kiedy należy wykonać test?

Jeżeli zdarzył się Państwu przypadkowy seks bez zabezpieczenia i podejrzewaj, że mogło dojść do zakażenia, najlepiej zakupić test na obecność bakterii, wirusa czy grzyba wywołującego chorobę weneryczną.

Jaki test zrobić?