Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Pieczenie kłucie sromu

Pieczenie kłucie sromu

Ból, pieczenie, szczypanie, kłucie oraz swędzenie sromu to niezwykle nieprzyjemne kobiece dolegliwości. Przyczyn tego stanu rzeczy może być naprawdę bardzo wiele – począwszy od infekcji, alergii na tkaniny i proszek, skończywszy na chorobach przenoszonych drogą płciową.

Obok powyższych powodów, ból czy pieczenie sromu może być spowodowane również brakiem niedostatecznej higieny oraz np. noszeniem sztucznej, nieprzewiewnej bielizny. Higiena okolic intymnych jest bardzo ważna i nie należy jej bagatelizować. Nie zaleca się używania zwykłego mydła czy też żelu pod prysznic, który służy do mycia całego ciała. Okolice intymne należy myć specjalnymi delikatnymi preparatami dostępnymi w drogeriach i w aptekach.

Żele pod prysznic wysuszają śluzówkę oraz niszcząc naturalną mikroflorę okolic intymnych. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na preparaty, jakich używamy do pielęgnacji. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Obok szczypania czy bólu mogą pojawić się również upławy o nieprzyjemnym zapachu, które są źródłem ogromnego dyskomfortu nie tylko dla kobiety. Może pojawić się również reakcja alergiczna w wyniku kontaktu delikatnej skóry z wkładkami czy podpaskami higienicznymi (w szczególności zapachowymi). Zdarza się też, że podrażnienia w okolicy intymnej pojawiają się w wyniku depilacji. Podrażnienia skóry okolic intymnych może pojawić się również po depilacji. Dlatego ważne jest, aby po depilacji używać kremu łagodzącego podrażnienia.

Powyższe dolegliwości potrafią skutecznie obniżyć jakość codziennego życia, dlatego zaleca się jak najszybszą wizytę u ginekologa. Specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania ginekologicznego będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę oraz włączyć efektywne leczenie.

Może zdarzyć się również tak, że lekarz wykluczy infekcje oraz zleci dalsze badania ze względu na podejrzenie, że dolegliwości wynikają z zarażenia chorobami wenerycznymi.

Choroby przenoszone drogą płciową mogą właśnie powodować takie dolegliwości. Podczas wizyty u specjalisty, lekarz zwróci szczególną uwagę na kolor, konsystencję oraz zapach upławów.

Kolor upławów oraz ich konsystencja może wskazywać na zarażenie chorobami wenerycznymi. W szczególności zielone, pieniste mogą wskazywać na np. rzęsistkowicę. W takim przypadku, objawy takie jak: ból, świąd czy zaczerwienienie sromu są jak najbardziej możliwe. Mogą również pojawić się problemy przy oddawaniu moczu oraz ból podczas stosunków – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Warto również pamiętać, że choroby weneryczne nie zawsze dają jakiekolwiek symptomy. Może zdarzyć się tak, że przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Bardzo możliwe jest również to, że choroby weneryczne objawiają się np. bólem podbrzusza lub wyłącznie podwyższoną temperaturą.

Poniżej przeczytasz, jakie choroby weneryczne mogą powodować takie dolegliwości:

Testy PCR

Jeżeli odbyli Państwo stosunek płciowy z przypadkową osobą lub podejrzewają, że Państwa partner/partnerka może być zarażony którąś z chorób wenerycznych, proszę nie zwlekać i wykonać test na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową.

Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wielu wirusów, bakterii i grzybów wywołujących choroby weneryczne. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?