Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Plamienie miedzy miesiączkami

Plamienie miedzy miesiączkami

Plamienia między miesiączkami i zaburzenia miesiączkowania zdarzają się bardzo często u młodych kobiet, które dopiero co zaczynają miesiączkować. Wówczas jest to zjawisko całkowicie normalne, uwarunkowane nie do końca jeszcze uregulowanym cyklem. Jeżeli natomiast krwawienie pojawia się u kobiet regularnie miesiączkujących, może ono świadczyć o poważnych problemach ginekologicznych.

U młodych kobiet plamienia pojawiające się między miesiączkami jest kwestią dość naturalną. Taki stan rzeczy spowodowany jest nieuregulowanym cyklem miesiączkowym. Specjaliści są zgodni, co do tego, że nieregularne krwawienia oraz plamienia mogą pojawiać się przez pierwsze dwa lata miesiączkowania. W tym właśnie czasie, występujące plamienie nie powinno niepokoić młodych dziewczyn.

Krwawienie może pojawić się również w pierwszych miesiącach brania tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj dzieję się tak w przypadku tabletek o małej zawartości estrogenu. Jeżeli kobieta odczuwa dyskomfort, może poprosić lekarza o zmianę tabletek na inne, które zawierają mniejszą ilość tego właśnie hormonu.

Zdarza się również, że krwawienie między miesiączkami występuje u całkowicie zdrowych kobiet. Krwawienie może pojawiać się w czasie owulacji u regularnie miesiączkujących kobiet. Takie plamienie nie jest zbyt obfite i trwa od zazwyczaj od kilku godzin do jednego dnia. Krwawienie spowodowane owulacją wywołane jest gwałtownym obniżeniem poziomu estrogenów. Tak już wspomnieliśmy wcześniej, o ile plamienie między miesiączkami nie jest właśnie wywołane owulacją może zwiastować różne, nieprzyjemne dolegliwości w tym choroby przenoszone droga płciową.

Krwawienia między miesiączkami. Co zrobić, jeżeli je u siebie zaobserwujemy?

Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane np. nadżerką, czyli niewielką ranką w okolicy ujścia szyjki macicy. Nadżerkę wywołują np. chlamydia, ale również grzyby i wirusy, które odpowiadają za stany zapalne pochwy. Co ważne i należy o tym pamiętać- nieleczona nadżerka może powodować znacznie groźniejsze powikłania. W przypadku zarażenia HPV – nadżerka może przekształcić się np. w nowotwór szyjki macicy – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

W przypadku występowania krwawienia konieczna jest wizyta u ginekologa. Specjalista na podstawie wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonego badania określi, jakie są przyczyny dolegliwości. W przypadku wątpliwości, lekarz na pewno zaleci wykonanie dalszych, bardziej szczegółowych badań. Bardzo możliwe, że krwawienie spowodowane jest drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Sprawdź, jakie choroby weneryczne powodują krwawienie międzymiesiączkowe:

Testy PCR

Jeżeli podejrzewasz, że krwawienie występujące między regularnymi miesiączkami mogą być spowodowane właśnie chorobami wenerycznymi, najlepiej jak najszybciej wykonać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Proponujemy testy PCR, które są niezwykle skuteczną i nowoczesną metodą wykrywania drobnoustrojów przenoszonych droga płciową. Na naszej stronie drwenerolog.pl. możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Kurier dostarczy Ci dyskretną paczkę na adres wskazany w zamówieniu. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?