Chlamydia
Chlamydia trachomatis
Chlamydioza (Chlamydia trachomatis) to obok rzeżączki i rzęsistkownicy jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis.
Spis treści
1. Chlamydioza – podstawowe informacje
2. Chlamydioza – objawy zarażenia
3. Przyczyny chlamydiozy
4. Diagnostyka chlamydiozy
5. Chlamydioza – leczenie
6. FAQ – chlamydioza
Chlamydiozą zarazić się można głównie przez kontakty płciowe (dopochwowe, oralne i analne). Choć rzadko, ale zdarza się, że do zakażenia dochodzi przez brak odpowiedniej higieny – np. używanie tych samych ręczników, pościeli, czy innych rzeczy osobistych. Istnieje także ryzyko przekazania chlamydiozy dziecku podczas porodu bowiem bakterie mogą przejść z kanału pochwy na dziecko, wywołując zapalenie płuc, a także poważną infekcję oczu.
Chlamydioza – podstawowe informacje
Co wywołuje chlamydiozę? | Chlamydia trachomatis – Gram-ujemna bakteria wewnątrzkomórkowa |
Czy można ją całkowicie wyleczyć? | Tak |
Jak zdiagnozować chlamydiozę? | Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym jest test PCR |
Jakie są możliwe powikłania nieleczonej chlamydiozy? |
|
Objawy Chlamydia trachomatis
Chlamydioza jest chorobą, która bardzo często przebiega bezobjawowo. U kobiet, czasami występują upławy, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Czasami również, obok powyższych dolegliwości, mogą pojawić się bóle w podbrzuszu lub krwawienia między miesiączkami. Problem komplikuje fakt, że powyższe dolegliwości mogą być spowodowane innymi chorobami.
Występują również inne objawy, jak: krwawienie z pochwy oraz krwawienie bezpośrednio po stosunku. Czasami objawy chlamydiozy do złudzenia przypominają reumatoidalne zapalenie stawów, co utrudnia rozpoznanie choroby w początkowym stadium – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska
Podejrzewasz u siebie chlamydiozę? Skorzystaj ze skutecznego testu i uzyskaj odpowiedź bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej: https://drwenerolog.pl/produkt/chlamydioza-test-badanie/
Chlamydia Przyczyny zarażenia
Chlamydiozą zarażają się przede wszystkim młode, aktywnie seksualne osoby – w szczególności kobiety, które tzw “pigułki antykoncepcyjne” stosują jako jedyną formę zabezpieczenia podczas kontaktu seksualnego, rezygnując z używania prezerwatywy.
Często nosiciel bakterii Chlamydia trachomatis przez wiele lat może nie być świadomym zakażenia, (bakterie są w stanie uśpienia), narażając siebie i partnerów seksualnych. To bardzo groźna sytuacja, bowiem chlamydioza może powodować wiele groźnych chorób. U kobiet, w większości doprowadza do zapalenia szyjki macicy lub cewki moczowej.
Rzadko, ale zdarza się i nie można tego wykluczyć, że zakażenie obok narządów płciowych obejmie gardło, odbyt czy spojówki.
U mężczyzn, natomiast, zakażenie chlamydią przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Po mniej więcej dwóch, trzech tygodniach od zakażenia, pojawia się wodnisty, śluzowo ropny, bądź ropny wyciek z cewki moczowej. Dodatkowo, mężczyźni uskarżają się na ból oraz pieczenie w czasie oddawania moczu. Zdarza się natomiast również i tak, że choroba przebiega zupełnie bezobjawowo. Wówczas nieocenione okazują się testy PCR. Specjalnie dla Państwa wygody i komfortu, test na chlamydiozę można zakupić na naszej stronie internetowej.
Zamów test na chlamydiozę: https://drwenerolog.pl/produkt/chlamydioza-test-badanie/
Test PCR na chlamydiozę (test PCR Chlamydia trachomatis)
Chlamydioza może zostać rozpoznana z praktycznie stuprocentową pewnością dzięki testom opartym na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Takie testy są wręcz idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pełnej dyskrecji oraz czasie. Więc jeżeli, odbyli Państwo przypadkowy stosunek seksualny i podejrzewają, że mogło dojść do zarażenia bakterią Chlamydia trachomatis – proszę nie zwlekać i zamówić test PCR. To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii. U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej (pobrania dokonuje lekarz), u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej.
Wstydzisz się o tak intymnych sprawach rozmawiać z lekarzem? Nie chcesz skrępowany stać w kolejce do laboratorium, bo obawiasz się, że spotkasz kogoś znajomego? Już tysiące osób zaufało testom, które można zamówić na naszej stronie. Zamówiony zestaw pobraniowy zostanie dostarczony kurierem, a po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci dokumentu zabezpieczonego hasłem.
Chlamydiozę, jak i inne choroby, należy skutecznie wyleczyć. Nieleczona, prowadzić może do bardzo ważnych powikłań medycznych. Osoby cierpiące na chlamydiozę, zdecydowanie bardziej narażone są na zakażenie się np. rzeżączką, czy też wirusem HIV.
Nieleczona lub też nieodpowiednio leczona chlamydioza może być przyczyną zapalenia narządów miednicy – infekcji macicy i jajowodów. U mężczyzn, chlamydioza może wywołać stan zapalny najądrza.
Co ważne, zakażenie chorobą może prowadzić do bezpłodności! Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie. Nieleczenie choroby może również spowodować rozwój reaktywnego zapalenia stawów, zwanego także zespołem Reitera.
Leczenie Chlamydiozy (leczenie Chlamydia trachomatis)
Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Odpowiedni preparat, jak i dawkę przepiszę lekarz specjalista. W zdecydowanej większości przypadków, dobrze dobrana antybiotykoterapia jest skuteczna, a poprawę kliniczną uzyskuje się w krótkim czasie.
W czasie leczenia, należy powstrzymywać się od uprawiania seksu. Co ważne, profilaktycznemu leczeniu powinni również poddać się partnerzy zakażonych osób. Raz przebyta chlamydioza nie zapewnia trwałej odporności, a tym samym występuje ryzyko ponownego zachorowania.
Równie ważne, co odpowiednie leczenie choroby jest przede wszystkim jej zapobieganie. Najważniejsze jest, aby podczas przypadkowych stosunków seksualnych zabezpieczać się prezerwatywą oraz regularnie wykonywać badania.
W Clinica Dermatologica w Gdańsku możesz skorzystać z profesjonalnego leczenia u doświadczonych lekarzy wenerologów. Zapraszamy!
FAQ – chlamydioza
1. Chlamydioza: jak rozpoznać zakażenie?
Chlamydioza może powodować różne objawy ze strony układu moczowo-płciowego. U mężczyzn objawia się często wyciekiem z cewki moczowej, bólem i pieczeniem podczas oddawaniu moczu. U kobiet może być przyczyną plamienia lub krwawienia śródcyklicznego, bólów podbrzusza, częstszego oddawanie moczu. W wielu przypadkach chlamydioza przebiega bezobjawowo, przez co wiele osób pozostaje nieświadomych zakażenia i zaraża kolejne osoby – partnerów seksualnych. Istnieje też ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko w trakcie porodu. Wiarygodnym potwierdzeniem zakażenia chlamydią jest test wykonywany metodą PCR – jego czułość i swoistość wynosi ponad 99%.
2. Na czym polega leczenie chlamydiozy?
Chlamydioza leczona jest za pomocą antybiotyków przepisanych przez lekarza. Antybiotykoterapię powinna przejść zarówno osoba zakażona, jak i jej partner seksualny. W trakcie leczenia trzeba unikać kontaktów seksualnych.
3. Do jakich powikłań może doprowadzić nieleczona chlamydioza?
Wśród konsekwencji nieleczonej chlamydiozy można wymienić: zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy i zespół Reitera u mężczyzn, zapalenie szyjki macicy u kobiet oraz niepłodność u obu płci. Ze względu na ryzyko wystąpienia różnych powikłań okołoporodowych, jak i zarażenia noworodka chlamydiozą, kobietom planującym ciążę zaleca się wykonanie testu na chlamydiozę.
Bibliografia
1. Pawlikowska M, Deptuła W: Choroby u ludzi spowodowane chlamydiami i chlamydofilami, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 708-717
2. Kuch A, Szkaradkiewicz A: Chlamydioza – diagnostyka i leczenie, Przew Lek 2002, 5, 11/12, 88-92