Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Nieprzyjemny zapach z pochwy (rybi zapach z pochwy)

Nieprzyjemny zapach z pochwy (rybi zapach z pochwy)

Nieprzyjemny zapach z pochwy (rybi zapach z pochwy czy też przykry zapach z pochwy) może wskazywać na infekcje intymną spowodowaną zarażeniem bakteriami czy np. grzybami. Jeżeli obok nieprzyjemnego zapachu, zaobserwujemy niepokojącą wydzielinę z pochwy – w innym kolorze niż przezroczysty lub białawy, możemy być niemal pewne, że doszło do zainfekowania pochwy. Taką infekcję mogą wywołać choroby przenoszone drogą płciową, jak np. rzęsistkowica, bakteryjne zapalenie pochwy czy drożdżyca.

Przykry, dziwny zapach z pochwy – co może oznaczać?

Każda kobieta powinna wiedzieć o tym, że pojawiająca się wydzielina z pochwy jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, w pełni uzasadnionym fizjologicznie. Nie powinna nas martwić bezzapachowa przezroczysta, czy też biaława wydzielina. Niepokój powinna wzbudzić dopiero wydzielina odbiegająca od normy, czyli –inny kolor i jej nieprzyjemny, przykry zapach z pochwy. Wówczas, możemy podejrzewać, że doszło do infekcji. Dodatkowo, jeśli pojawią się dolegliwości w postaci: bólu, świądu, czy zaczerwienienie w okolicach intymnych – możemy być niemal pewne, że doszło do zakażenia.

Jeżeli doszło do zakażenia rzęsistkiem pochwowym, wydzielina z pochwy jest żółtawa, pienista, bardzo obfita, żółta lub zielona. Ma nieprzyjemny zapach. Infekcja objawia się również plamieniem kontaktowym; podczas badania ginekologicznego dotknięcie szyjki macicy wacikiem powoduje krwawienie. Tarcza szyjki macicy jest mocno przekrwiona, jej kolor określa się w literaturze jako truskawkowy – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Obok bakterii, infekcję mogą wywołać również grzyby – przede wszystkim drożdżaki.

Powodem infekcji grzybicznych są głównie antybiotyki, ponieważ oprócz eliminowania konkretnej bakterii, antybiotyki niszczą również potrzebną florę bakteryjną jelit czy pochwy. Zdarza się tak, że właśnie to jest powodem występowania infekcji pochwy – dodał dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Zdecydowanie częściej chorują młode, aktywnie seksualnie kobiety bowiem podczas stosunków płciowych łatwo można zarazić się drobnoustrojami.

Infekcje pochwy może wywołać również nieodpowiednia higiena okolic intymnych – w szczególności podczas miesiączki.

Jakie choroby weneryczne (intymne) mogą wywołać nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy?

Sprawdź, jakie choroby przenoszone drogą płciową mogą wywołać nieprzyjemny zapach z pochwy, który może wywoływać infekcje.

Dlaczego testy PCR?

To obecnie najskuteczniejsza metoda badań w kierunku chorób wenerycznych. Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wielu wirusów, bakterii i grzybów wywołujących choroby weneryczne. Testy są niedrogie i co najważniejsze wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR, a wykonanie analizy jest możliwe z niewielkiej ilości materiału biologicznego.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?

Jeśli podejrzewasz u siebie jedną z wymienionych chorób – zrób konkretny test i przekonaj się, czy jesteś zarażona jedną z tych chorób wenerycznych.