Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Obfite krwawienia miesiączkowe

Obfite krwawienia miesiączkowe

Obfite krwawienia miesiączkowe należą do wyjątkowo przykrych kobiecych dolegliwości. Każda z kobiet, która co miesiąc przeżywa podobne problemy doskonale wie, jak skutecznie obniżyć komfort codziennego życia. Czym mogą być spowodowane takie problemy? Czy wiesz, że obfite miesiączki mogą być również wynikiem zarażenia chorobą weneryczną?

Pierwsze krwawienie miesiączkowe pojawia się zwykle między 12 a 15 rokiem życia. Zdarza się, że już pierwsza miesiączka jest niezwykle bolesna i obfita. Zdarza się, że taki stan rzeczy utrzymuje się aż do menopauzy i uwarunkowany jest fizjologią. Jeżeli natomiast dotychczas skąpo krwawiłaś, a od pewnego czasu obserwujesz zdecydowanie bardziej obfite miesiączki – nie zwlekaj i koniecznie udaj się na wizytę u specjalisty bowiem Twoje problemy mogą wynikać ze znacznie poważniejszych schorzeń. Niewykluczone również, że obfite krwawienia są wynikiem zarażenia się drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań. Cyklicznie wykonywana cytologia w przypadku dorosłych kobiet jest absolutnie niezbędna. Aktywnie seksualne kobiety powinny wykonywać cytologię raz do roku. Profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu można zapobiegać rozwojowi wielu groźnych chorób w tym najgroźniejszej – raka szyjki macicy.

Nowotwór szyjki macicy wywoływany jest przez wirusa brodawczaka ludzkiego, znanego szerzej pod nazwą HPV. Wirus ten jest jednym z najczęściej występujących wirusów drogą płciową. W szczególności na zarażenie HPV są narażone młode, aktywne seksualnie kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych lub jako jedyny środek antykoncepcji stosują pigułki hormonalne.

Cytologia jest niedrogim badaniem, a w wielu placówkach medycznych w ramach przeróżnych akcji profilaktycznych możne ją wykonać całkowicie bezpłatnie. Oprócz regularnej cytologii, osobom aktywnie seksualnym zaleca się wykonywanie regularnych badań w kierunku obecności wirusów, bakterii oraz grzybów przenoszonych drogą płciową.

Testy PCR

To obecnie najskuteczniejsza metoda badań w kierunku chorób wenerycznych. Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wirusa HPV wraz z ustaleniem jaki dokładnie typem wirusa nastąpiła infekcja. Testy są niedrogie i co najważniejsze wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Obfite miesiączki – z czego wynikają?

Tak, jak już wspomniano wyżej, obfita miesiączka może być wynikiem poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej przeczytają Państwo, jakie choroby ( w tym weneryczne) mogą powodować takie dolegliwości.

  • mięśniaki macicy,
  • polipy macicy,
  • rak szyjki macicy,
  • endometrioza,
  • adenomioza.

Choroby weneryczne:

Jaki test zrobić?