Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka

Zapalenie żołędzi i napletka wywołane jest zazwyczaj brakiem niedostatecznej higieny miejsc intymnych. Mężczyźni, którzy podczas codziennej pielęgnacji zapominają o utrzymaniu higieny w okolicach napletka i żołędzi mogą spodziewać się, że z czasem rozwinie się właśnie zapalenie żołędzi wywołane grzybami, bakteriami oraz wirusami – również przenoszonymi drogą płciową.

Zapaleniu żołędzi i napletka towarzyszy zazwyczaj zapalenie wewnętrznej blaszki napletka u mężczyzn nieobrzezanych. Jej występowanie wiąże się z brakiem odpowiedniej higieny intymnej. Warto pamiętać, że odpowiednia higiena intymna pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Specjaliści wskazują, że główną przyczyną zapalenia żołędzi i napletka u mężczyzn jest nagromadzenie się mastki, czyli wydzieliny pod napletkiem, która jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii. Zdecydowanie częściej do tego typu infekcji dochodzi u mężczyzn nieobrzezanych, którzy nie odprowadzają napletka z żołędzi, aby usunąć zgromadzoną tam wydzielinę.

Objawami choroby są zazwyczaj ból i obrzęk żołędzi i napletka, zaczerwienienie – rumień w okolicy żołędzia oraz gromadzenie się ropnej wydzieliny. Nieleczone zapalenie żołędzi może rozwinąć się w różę okolicy moszny i prącia czyli ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej, któremu towarzyszy gorączka.

Innym czynnikiem, który może powodować wystąpienie zapalenia żołędzi jest cukrzyca. Zdarza się, że to jedyny objaw tej choroby. Najczęściej zapalenie żołędzi ma charakter bakteryjny (gronkowce, paciorkowce, dwoinka rzeżączki), może być też wywoływany przez grzyby, wirusy – opryszczka narządów płciowych. Bakterie, grzyby oraz wirusy mogą być przenoszone drogą płciową.

Zobacz, jakie choroby weneryczne mogą wywołać zapalenie żołędzi:

Wszystkie powyższe choroby weneryczne charakteryzują się niezwykle zróżnicowanymi objawami. Bardzo często zdarza się również tak, że choroby nie dają o sobie znać przez bardzo długi czas, co znacznie komplikuje późniejsze leczenie. Dlatego też, jeżeli odbyli Państwo stosunek płciowy z przypadkową osobą lub często zmieniają Państwo partnerów seksualnych, warto się szczegółowo przebadać. Najlepszą i najbardziej efektywną metodą leczenia są testy PCR. W trosce o Twoje zdrowie, specjalnie dla Ciebie umożliwiamy zakup niezwykle czułych testów PCR na obecność wielu wirusów, bakterii oraz pasożytów wywołujących choroby weneryczne. Testy są bezpieczną i w pełni wiarygodną metodą diagnostyczną.

Testy PCR

Przewaga testów PCR jest jednoznaczna- czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby drobnoustrojów. Testy zamówią Państwo na naszej stronie drwenerolog.pl. To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?