Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zaparcia

Zaparcia

Zaparcia oraz problemy z regularnym wypróżnianiem to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, które znacząco obniżają jakość życia Pacjentów. Środki przeczyszczające zawodzą, a Tobie kończą się już pomysły, co zrobić? Pomyślałeś, że taki utrzymujący się stan rzeczy może być konsekwencją zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową?

U zdrowego człowieka normą są wypróżnienia do dwóch razy dziennie, ale kilkudniowe (sporadyczne) odstępstwo nie jest powodem do niepokoju. Mocno jednak powinniśmy przyjrzeć się problemowi, jeżeli wypróżnia są rzadziej niż co 3 dni przez jakiś dłuższy czas.

Przyczyny zaparć:

Specjaliści jako największy problem podają kwestie związane z nieprawidłowym odżywianiem się oraz spożywaniem zbyt małej ilość wody , a także brak ruchu, powstrzymywanie się od wypróżnienia.

zaparcia nawykowe

   – przyczyna takich zaparć tkwi w psychice. Najczęściej dotyczy osób bardzo aktywnych zawodowo, żyjących w pośpiechu oraz brakiem czasu na wypróżnienie się rano.

zaparcia czynnościowe

   spowodowane zaburzeniami funkcjonowaniem jelit.

zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie

  – często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, niedoczynności tarczycy, chorobom przemiany materii oraz mięśni.

Warto pamiętać o tym, że zaparcia może również powodować wcześniejsze zarażenie drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Grzyby, bakterie czy wirusy przenoszone w czasie kontaktów seksualnych mogą dać o sobie znać naprawdę w różnorodny sposób. Czasami zdarza się tak, że przez wiele miesięcy czy lat zakażeni, nie wiedzą o tym, że są chorzy, ze względu na to, że choroby weneryczne potrafią nie dać w ogóle żadnych symptomów. Dlatego tym bardziej, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy – w tym np. zaparcia, które nie mają żadnego medycznego uzasadnienia – mogło dojść do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto przebadać się w szczególności, jeżeli zmieniają Państwo często partnerów seksualnych lub uprawiają seks bez zabezpieczenia.

Należy również pamiętać o tym, że prezerwatywa, choć znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych, nie chroni w 100 %. Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że nie jesteśmy zarażeni jest wykonywanie regularnych testów w kierunku obecności chorób przenoszonych drogą płciową.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować silne zaparcia?

   Rzeżączka

 

   Chlamydioza

 

   Zakażenie Streptococcus agalactiae

 

   Drożdżyca

 

   Opryszczka

 

   Cytomegalia

 

  Kiła

Jak się badać? Kiedy warto wykonać testy?

Żyjemy coraz szybciej i coraz szybciej też rozpoczynamy współżycie seksualne. Młody wiek inicjacji oraz brak odpowiedniej wiedzy z zakresu zabezpieczania się może skutkować przykrymi konsekwencjami w postaci chorób wenerycznych. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ potrafią zaatakować nie tylko narządy płciowe, ale tak naprawdę cały organizm.

Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania w kierunku chorób wenerycznych. Najlepszym rozwiązaniem są niedrogie testy PCR, które mogą Państwo zakupić na naszej stronie internetowej e-wenerolog. pl. Testy są doskonałą alternatywą dla badań laboratoryjnych, a nie ustępują im w skuteczności. Testy PCR charakteryzują się niebywałą czułością i dokładnością, dlatego zawsze otrzymują Państwo w pełni wiarygodny wynik.

Co więcej, testy można wykonać w domu, co zwiększa komfort wykonywanego badania. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszymi konsultantami na stronie drwenerolog.pl

Jaki test zrobić?