Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zaparcia

Zaparcia

Zaparcia oraz problemy z regularnym wypróżnianiem to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, które znacząco obniżają jakość życia Pacjentów. Środki przeczyszczające zawodzą, a Tobie kończą się już pomysły, co zrobić? Pomyślałeś, że taki utrzymujący się stan rzeczy może być konsekwencją zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową?

U zdrowego człowieka normą są wypróżnienia do dwóch razy dziennie, ale kilkudniowe (sporadyczne) odstępstwo nie jest powodem do niepokoju. Mocno jednak powinniśmy przyjrzeć się problemowi, jeżeli wypróżnia są rzadziej niż co 3 dni przez jakiś dłuższy czas.

Przyczyny zaparć:

Specjaliści jako największy problem podają kwestie związane z nieprawidłowym odżywianiem się oraz spożywaniem zbyt małej ilość wody , a także brak ruchu, powstrzymywanie się od wypróżnienia.

  • zaparcia nawykowe – przyczyna takich zaparć tkwi w psychice. Najczęściej dotyczy osób bardzo aktywnych zawodowo, żyjących w pośpiechu oraz brakiem czasu na wypróżnienie się rano.
  • zaparcia czynnościowe – spowodowane zaburzeniami funkcjonowaniem jelit.
  • zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie – często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, niedoczynności tarczycy, chorobom przemiany materii oraz mięśni.

Warto pamiętać o tym, że zaparcia może również powodować wcześniejsze zarażenie drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Grzyby, bakterie czy wirusy przenoszone w czasie kontaktów seksualnych mogą dać o sobie znać naprawdę w różnorodny sposób. Czasami zdarza się tak, że przez wiele miesięcy czy lat zakażeni, nie wiedzą o tym, że są chorzy, ze względu na to, że choroby weneryczne potrafią nie dać w ogóle żadnych symptomów. Dlatego tym bardziej, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy – w tym np. zaparcia, które nie mają żadnego medycznego uzasadnienia – mogło dojść do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto przebadać się w szczególności, jeżeli zmieniają Państwo często partnerów seksualnych lub uprawiają seks bez zabezpieczenia.

Należy również pamiętać o tym, że prezerwatywa, choć znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych, nie chroni w 100 %. Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że nie jesteśmy zarażeni jest wykonywanie regularnych testów w kierunku obecności chorób przenoszonych drogą płciową.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować silne zaparcia?

Jak się badać? Kiedy warto wykonać testy?

Żyjemy coraz szybciej i coraz szybciej też rozpoczynamy współżycie seksualne. Młody wiek inicjacji oraz brak odpowiedniej wiedzy z zakresu zabezpieczania się może skutkować przykrymi konsekwencjami w postaci chorób wenerycznych. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ potrafią zaatakować nie tylko narządy płciowe, ale tak naprawdę cały organizm.

Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania w kierunku chorób wenerycznych. Najlepszym rozwiązaniem są niedrogie testy PCR, które mogą Państwo zakupić na naszej stronie internetowej e-wenerolog. pl. Testy są doskonałą alternatywą dla badań laboratoryjnych, a nie ustępują im w skuteczności. Testy PCR charakteryzują się niebywałą czułością i dokładnością, dlatego zawsze otrzymują Państwo w pełni wiarygodny wynik.

Co więcej, testy można wykonać w domu, co zwiększa komfort wykonywanego badania. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z naszymi konsultantami na stronie drwenerolog.pl

Jaki test zrobić?