Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zaparcia

Zaparcia

Zaparcia oraz problemy z regularnym wypróżnianiem to wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości, które znacząco obniżają jakość życia Pacjentów. Środki przeczyszczające zawodzą, a Tobie kończą się już pomysły, co zrobić? Pomyślałeś, że taki utrzymujący się stan rzeczy może być konsekwencją zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową?

U zdrowego człowieka normą są wypróżnienia do dwóch razy dziennie, ale kilkudniowe (sporadyczne) odstępstwo nie jest powodem do niepokoju. Mocno jednak powinniśmy przyjrzeć się problemowi, jeżeli wypróżnia są rzadziej niż co 3 dni przez jakiś dłuższy czas.

Przyczyny zaparć:

Specjaliści jako największy problem podają kwestie związane z nieprawidłowym odżywianiem się oraz spożywaniem zbyt małej ilość wody , a także brak ruchu, powstrzymywanie się od wypróżnienia.

  • zaparcia nawykowe – przyczyna takich zaparć tkwi w psychice. Najczęściej dotyczy osób bardzo aktywnych zawodowo, żyjących w pośpiechu oraz brakiem czasu na wypróżnienie się rano.
  • zaparcia czynnościowe – spowodowane zaburzeniami funkcjonowaniem jelit.
  • zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie – często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, niedoczynności tarczycy, chorobom przemiany materii oraz mięśni.

Warto pamiętać o tym, że zaparcia może również powodować wcześniejsze zarażenie drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Grzyby, bakterie czy wirusy przenoszone w czasie kontaktów seksualnych mogą dać o sobie znać naprawdę w różnorodny sposób. Czasami zdarza się tak, że przez wiele miesięcy czy lat zakażeni, nie wiedzą o tym, że są chorzy, ze względu na to, że choroby weneryczne potrafią nie dać w ogóle żadnych symptomów. Dlatego tym bardziej, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy – w tym np. zaparcia, które nie mają żadnego medycznego uzasadnienia – mogło dojść do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto przebadać się w szczególności, jeżeli zmieniają Państwo często partnerów seksualnych lub uprawiają seks bez zabezpieczenia.

Należy również pamiętać o tym, że prezerwatywa, choć znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób wenerycznych, nie chroni w 100 %. Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że nie jesteśmy zarażeni jest wykonywanie regularnych testów w kierunku obecności chorób przenoszonych drogą płciową.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować silne zaparcia?

Jak się badać? Kiedy warto wykonać testy?

Testy zamówią Państwo na naszej stronie drwenerolog.pl. To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

 

Jaki test zrobić?