Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Bolesne oddawanie stolca – szczypanie

Bolesne oddawanie stolca – szczypanie

Bolesne oddawanie stolca – Ból, szczypanie, swędzenie czy pieczenie w okolicach odbytu to bardzo powszechna dolegliwość. Spowodowane jest to faktem, że w tych okolicach skóra jest bardzo unerwiona i wrażliwa na ból, dlatego wszelkie choroby odbytu powodują silne dolegliwości bólowe. Najczęstszą przyczyną bólu odbytu są hemoroidy, ropień odbytu oraz nowotwór. Możliwe jest również, że dyskomfort w okolicach odbytu związany jest z zarażeniem drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Ból w okolicach odbytu może mieć różny charakter: ostry lub przewlekły. Przyczyny dolegliwości są zróżnicowane, większość z nich można leczyć w bardzo łatwy sposób za pomocą dostępnych na rynku środków.

Bolesne oddawanie stolca i szczypanie odbytu przy oddawaniu stolca – przyczyny

Przyczyną bólu odbytu są głównie hemoroidy, ale nie tylko. Jak wskazują specjaliści, ból odbytnicy może być również wywołany przez szereg innych czynników:

  • szczeliną odbytu,
  • ropniem odbytu,
  • zakażeniem bakteryjnym,
  • zakażeniem grzybicze,
  • guzem, czasami nowotworowym,
  • przetoką okołoodbytniczą,
  • wrzód odbytnicy,
  • choroby przenoszone drogą płciową zlokalizowane w okolicy odbytu: rzeżączka, Chlamydia lub opryszczka,
  • problemy dermatologiczne ze skóra okolicy odbytu: łuszczyca, stany zapalne, mogą powodować dodatkowo świąd lub uczucie palenia.

Dyskomfort zazwyczaj pojawia się podczas wypróżniania się. Zdarza się również, że ból, czy szczypanie towarzyszy Pacjentowi cały czas. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty w celu określenia dokładnej przyczyny dolegliwości.

Jeżeli dolegliwości związane są z powyższymi chorobami, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety – bogatej w błonnik oraz regularnie ćwiczyć.

Jeżeli jednak lekarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki wykluczy np. hemoroidy lub nowotwór, warto zastanowić się, czy nasze dolegliwości nie są związane z zarażeniem drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować dyskomfort w okolicach odbytu oraz bolesne oddawanie stolca?

Bardzo prawdopodobne, że doszło do zarażenia, jeżeli często zmieniają Państwo partnerów seksualnych lub uprawiają seks bez odpowiedniego zabezpieczenia. Uprawiając seks analny konieczne jest zabezpieczanie się prezerwatywą, która minimalizuje ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów z zarażonego partnera na zdrowego. Chcąc cieszyć się zdrowiem i udanym życiem seksualnym ważne, aby wykonywać regularne badania w kierunku grzybów, bakterii i wirusów przenoszonych drogą płciową.

Na naszej stronie drwenerolog.pl. możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Choroby przenoszone drogą płciową stanowią dla wielu osób krępujący problem. Dlatego właśnie, już teraz możesz pozbyć się wszelkich wątpliwości i zamówić nasz zestaw pobraniowy bez wychodzenia z domu. Kurier dostarczy Ci dyskretną paczkę na adres wskazany w zamówieniu. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi konsultantami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Jaki test zrobić?