Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków to choroba jajników i jajowodów. Coraz częściej dotyka młode aktywnie seksualne kobiety przed 30 rokiem życia. Zapalenie przydatków wywołują bakterie, które przedostają się do pochwy, np. poprzez niewłaściwą higienę lub kontakty seksualne z zakażonym partnerem. Nieleczona choroba może prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nawet w ekstremalnych przypadkach – bezpłodności. Jaki wpływ na zapalenie przydatków mają choroby przenoszone drogą płciową?

Obniżający się wiek inicjacji seksualnej oraz częsta zmiana partnerów seksualnych sprzyja zakażeniom chorobami wenerycznymi. Jeżeli obawiasz się, że mogło dojść do zarażenia, koniecznie musisz się przebadać. Co istotne, zdecydowana większość chorób wenerycznych nie daje początkowo żadnych objawów, dlatego też możesz być nieświadoma tego, że zostałaś zarażona np. chlamydią lub inną bakterią, która w konsekwencji mogłaby wywołać którąś z chorób przenoszonych drogą płciową.

Dlatego tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, że nie rozwija się u nas żadna z poważniejszych chorób. Bardzo często zdarza się tak, że pacjenci lekceważą niepokojące symptomy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie wenerycznej. Zdarza się tak, że dolegliwości przypisujemy zupełnie innym chorobom, a u specjalisty pojawiamy się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium. Wówczas, co w pełni oczywiste – leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane, a i zdarza się tak, że wirus lub bakteria wywołuje w organizmie prawdziwe spustoszenie, atakując np. inne narządy.

Warto badać się szczególnie wtedy, jeśli tak, jak pisano już wcześniej, często zmienia się partnerów seksualnych lub uprawia seks bez zabezpieczenia.

Testy PCR

W trosce o Twoje zdrowie, specjalnie dla Ciebie umożliwiamy zakup niezwykle czułych testów PCR na obecność wielu wirusów, bakterii oraz pasożytów wywołujących choroby weneryczne. Testy są bezpieczną i w pełni wiarygodną metodą diagnostyczną.

Testy zamówią Państwo na naszej stronie. To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Objawy i leczenie zapalenia przydatków

Objawy zapalenia przydatków to przede wszystkim: silne bóle brzucha oraz gorączka. Zdarza się również, że występują biegunki, czy zaparcia. W badaniu lekarskim- czyli tradycyjnym badaniu ginekologicznym oraz USG przechwowego, stwierdza się stan zapalny błony śluzowej macicy. Pojawiają się również obfite krwawienia . W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię oraz leki przeciwzapalne. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Przeczytaj, jakie choroby weneryczne mogą spowodować zapalenie przydatków

Pierwszą bakterią, która może wywołać zapalenie przydatków jest Streptococcus agalactiae. To bakteria w szczególności bardzo groźna dla ciężarnych! Dlatego badanie w kierunku obecności tej bakterii warto wykonać przed planowaniem macierzyństwa. Szerzej o chorobie pisaliśmy w osobnym poradniku – zobacz tu.

Zobacz, jakie inne choroby weneryczne mogą spowodować zapalenie przydatków:

Jaki test zrobić?