Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Częstomocz

Częstomocz

Częste oddawanie moczu to objaw chorobowy o skomplikowanym podłożu. Częstsze niż zwykle oddawanie moczu może oznaczać zarówno infekcje dróg moczowych, jak i zdecydowanie poważniejszą chorobę taką, jak chociażby cukrzyca. Warto zdawać sobie sprawę, że częstomocz może być również jedynym objawem rozwijającej się choroby wenerycznej. Szerzej o problemie przeczytają Państwo w artykule poniżej.

Częstomocz to dolegliwość, która polega na częstym oddawaniu moczu – zwykle w małych ilościach. Choć częstotliwość z jaką oddaje się mocz jest kwestią niezwykle indywidualną, zaniepokoić powinny nas mikcje częściej niż 7 razy dziennie. Jeżeli dodatkowo pojawia się problem z częstym oddawaniem moczu w nocy – z wizytą u specjalisty nie powinno się długo zwlekać – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog.

Tak, jak wspomniano wcześniej, problemy z częstym oddawaniem moczu mogą mieć bardzo skomplikowane podłoże. Zdarza się tak, że symptomy mogą po prostu oznaczać niegroźną infekcję dróg moczowych, którą bardzo łatwo zaleczyć.

Zakażeniem układu moczowego określa się stan, w którym stwierdza się obecność bakterii w drogach moczowych (a nie powinny tam występować). Wyjątkiem jest dalszy odcinek cewki moczowej, w którym naturalnie bytują bakterie chroniące układ moczowy. Zakażenie układu moczowego zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. U mężczyzn ta dolegliwość pojawia się zazwyczaj po 60 roku życia – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog.

Częstomocz może oznaczać też poważniejsze schorzenia, jak:

  • Łagodny rozrost gruczołu krokowego,
  • Rak gruczołu krokowego,
  • Rak pęcherza moczowego.

U kobiet, częstomocz może być również przyczyną następujących chorób:

  • Zespół jelita drażliwego,
  • Choroby narządu rodnego.

Częstomocz może także świadczyć o cukrzycy, reaktywnym zapaleniu stawów, niedoczynności przysadki mózgowej oraz chociażby poważnych chorobach wenerycznych. Właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule.

Jak należy postępować w przypadku częstomoczu?

Częste oddawanie moczu w nocy jest bardzo uciążliwą dolegliwością dla Pacjenta. Z zaburzeniami oddawania moczu koniecznie należy zgłosić się lekarza, który ustali przyczynę dolegliwości. Warto pamiętać, że sposób leczenia zależy od tego, co wywołało zakażenie.

Jakie choroby weneryczne mogą wywołać częstomocz?

O powyższych chorobach obszernie pisaliśmy w osobnych artykułach.

Testy PCR

To obecnie najskuteczniejsza metoda badań w kierunku chorób wenerycznych. Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wielu wirusów, bakterii i grzybów wywołujących choroby weneryczne. Testy są niedrogie i co najważniejsze wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem

Jaki test zrobić?