Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest tak naprawdę zapaleniem cewki moczowej, w którym nie stwierdza się zakażenia rzeżączką. Najczęstszą przyczyną jest zarażenie Chlamydią. Przyczyną mogą być również inne drobnoustroje. Poniżej przeczytasz wszystkie najważniejsze informacje.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że w około 35 – 70 % przypadków choroby, stwierdza się zakażenie chlamydiami.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywoływać mogą również:

Do drobnoustrojów rzadko wywołujących chorobę zalicza się: gronkowce złociste, paciorkowce z grupy B, Gardnerella vaginalis, niektóre beztlenowce oraz Candida albicans.

Ze względu na fakt, iż u zdecydowanej większości, objawy ustępują po podaniu odpowiedniej dawki antybiotyku, przypuszcza się, że wiele z tych zakażeń wywołanych jest przez chlamydię lub inne bakterie.

Okres wylęgania nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej waha się od 1 do 3 tygodni. Dominuje wyciek z cewki moczowej i szereg dolegliwości takich, jak: pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu. Wyciek z cewki moczowej może być wodnisty, śluzowy, śluzowo – ropny – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rozpoznanie nierzeżączkowego zapalania cewki moczowej ustala się na podstawie wywiadu z Pacjentem – wyciek z cewki moczowej, w którym nie stwierdza się obecności dwoinek rzeżączki i inne charakterystyczne dolegliwości.

U każdego Pacjenta z podejrzeniem nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej należy wykonać badania mikroskopowe wydzieliny z cewki moczowej hodowlę wydzieliny w kierunki rzeżączki. Ujemne wyniki obu badań pozwalają na rozpoznanie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Badanie mikroskopowe wydzieliny z cewki moczowej barwionej metodą Grama lub błękitem metylenowym pozwala określić liczbę leukocytów wielojądrzastych obecnych w wydzielinie oraz rodzaj flory bakteryjnej towarzyszący wyciekowi.

Warto zdawać sobie sprawę, że chorobę mogą spowodować drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze z nich.

Oprócz oczywiście rzeżączki, o której pisaliśmy dokładniej we wcześniejszych poradnikach, nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej mogą wywołać również inne choroby przenoszone drogą płciową:

O powyższych chorobach przenoszonych drogą płciową pisaliśmy szerzej na tej stronie.

Testy PCR

Przede wszystkim, mogą Państwo dokonać zakupu bez wychodzenia z domu, co za tym idzie wszystko odbywa się niezwykle komfortowo. Wystarczy zamówić test i oczekiwać na przesyłkę od kuriera. Do przychodni udają się Państwo wyłącznie, aby odebrać wyniki.

Kiedy należy wykonać test?

Jeżeli zdarzył się Państwu przypadkowy seks bez zabezpieczenia i podejrzewaj, że mogło dojść do zakażenia, najlepiej zakupić test na obecność Ureaplasma. Istnieje również szereg innych wskazań do wykonania testu. Znajdą je Państwo poniżej:

Takie testy są wręcz idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pełnej dyskrecji oraz czasie. Więc jeżeli, odbyli Państwo przypadkowy stosunek seksualny i podejrzewają, że mogło dojść do zarażenia akurat tą chorobą – proszę nie zwlekać i zamówić test PCR. To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii. U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej.

Wstydzisz się o tak intymnych sprawach rozmawiać z lekarzem? Nie chcesz skrępowany stać w kolejce do laboratorium, bo boisz się, że spotkasz kogoś znajomego? Jak się wtedy tłumaczyć? Bez obaw! Już tysiące osób zaufało testom, które zamówić można siedząc wygodnie w fotelu własnego domu. Do laboratorium udasz się tylko po odbiór wyników. Wszystko odbywa się komfortowo, z zachowaniem najwyższej dyskrecji! Dłużej nie zwlekaj. W grę wchodzi Twoje zdrowie i życie!

Na chwilę obecną, testy są najbardziej dokładnym i czułym badaniem. Dzięki testom możemy bardzo szybko uzyskać odpowiedź na pytanie, z jaką chorobą mamy do czynienia, a tym samym, zdecydowanie szybciej podjąć efektywne leczenie.

Przewaga PCR nad innymi metodami diagnostycznymi jest znacząca. Testy PCR charakteryzują się niebywałą czułością, co skutkuje wiarygodnością testu na poziomie 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii- teoretycznie nawet jednej. U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy i/lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej. Inną możliwością jest wykonanie badania z pierwszych 15-20 ml porannego moczu – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Jaki test zrobić?