Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Wyciek z cewki moczowej

Wyciek z cewki moczowej

Wyciek z cewki moczowej zazwyczaj świadczy o zapaleniu cewki moczowej. Ale nie można zapominać o tym, że wyciek – w szczególności ropny może być wywołany drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Mogą być to dwoinki rzeżączki, Chlamydia, czy Ureaplasma.

Dodatkowo o zapaleniu cewki moczowej mogą świadczyć:

  • ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • zaczerwienie w okolicy ujścia cewki moczowej.

Wyciek z cewki moczowej w większości przypadków świadczy o zapaleniu cewki moczowej. Ta choroba należy do chorób wenerycznych, czyli do zakażenia dochodzi w drodze kontaktu seksualnego.

Zapalenie cewki moczowej może być wywołane przez dwoinki rzeżączki ale również przez inne patogeny. Najczęstszą przyczyną zapaleń cewki moczowej są bakterie atypowe: Chlamydia, Ureaplasma i Mycoplasma. Zapalenia cewki moczowej mogą być również wywołane przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Jakie choroby przenoszone drogą płciową mogą wywołać wyciek z cewki moczowej?

O powyższych drobnoustrojach przenoszonych drogą płciową obszernie pisaliśmy w osobnych poradnikach.

Jak uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Obniżający się wiek inicjacji seksualnej oraz częsta zmiana partnerów seksualnych sprzyja zakażeniom chorobami wenerycznymi. Jeżeli obawiasz się, że mogło dojść do zarażenia, koniecznie musisz się przebadać. Co istotne, zdecydowana większość chorób wenerycznych nie daje początkowo żadnych objawów, dlatego też możesz być nieświadoma tego, że zostałaś zarażona np. chlamydią lub inną bakterią, która w konsekwencji mogłaby wywołać którąś z chorób przenoszonych drogą płciową.

Najlepiej podczas każdego stosunku seksualnego z nową osobą zabezpieczać się prezerwatywą, ale warto mieć na uwadze, że ta metoda również zawodzi. Przy bardzo aktywnym trybie życia ważne, aby wykonywać regularne badania w kierunku obecności drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową.

Testy PCR

Na naszej stronie drwenerolog.pl możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Choroby przenoszone drogą płciową stanowią dla wielu osób krępujący problem. Dlatego właśnie, już teraz możesz pozbyć się wszelkich wątpliwości i zamówić nasz zestaw pobraniowy bez wychodzenia z domu. Kurier dostarczy Ci dyskretną paczkę już w ciągu dwóch dni. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

 

Jaki test zrobić?