Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Ból jąder

Ból jąder

Za bólem jąder zazwyczaj stoją poważne choroby. Nieleczone mogą prowadzić nawet do bezpłodności. Ból jąder może być również spowodowany chorobami wenerycznymi. Kiedy warto wykonać test na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową?

Bolące jądra to wyjątkowo nieprzyjemna męska dolegliwość. Może wystąpić już w okresie noworodkowym. Jak podają specjaliści, przyczyny bólu jąder to głównie: skręt jądra, natomiast jedną z najgroźniejszych pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Nie można zapominać o nowotworze jąder, który również mogą zwiastować właśnie bóle jąder.

Najczęstsze przyczyny bólu jąder:

  • przepuklina mosznowa,
  • zapalenie jądra,
  • zapalenie najądrza,
  • skręt jąder daje objawy takie, jak: silny, ciągły, jednostronny ból o nagłym początku, który może promieniować do pachwiny i podbrzusza,
  • nowotwory jądra – ból jądra może być bardzo rzadki. Cechą charakterystyczną dla raka jądra jest powiększenie jądra oraz bolesność podczas dotyku,
  • guzkowe zapalenie tętnic – objawia się przewlekłym bólem jądra, bólem w obrębie jamy brzusznej,
  • uraz jądra,
  • żylaki powrózka nasiennego – uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy, który nasila się głównie podczas stania, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji.

Ból jąder wymaga bezzwłocznej wizyty u lekarza. Specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz szczegółowych badań włączy efektywne leczenie. Warto również pamiętać, że przewlekły ból jąder może być również przyczyną zarażenia chorobami wenerycznymi. Dlatego ważne jest, aby będąc aktywną seksualnie osobą wykonywać regularne badania oraz zabezpieczać się prezerwatywą.

Jakie choroby przenoszone drogą płciową mogą wywoływać ból jąder?

O każdej z wymienionych chorób mogą Państwo przeczytać w osobnych poradnikach na naszej stronie – dowiedz się więcej o chorobach wenerycznych.

Testy PCR

Jeżeli cierpią Państwo na przewlekły ból jąder i podejrzewają, że mogło dojść wcześniej do zarażenia chorobą weneryczną wskutek odbycia np. niezabezpieczonego stosunku seksualnego – proszę nie zwlekać i jak najszybciej wykonać test PCR na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić najnowocześniejsze testy PCR, które charakteryzują się wysoką czułością.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?