Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Przewlekły ból gardła

Przewlekły ból gardła

Cierpisz na przewlekły ból gardła i nie wiesz, co Ci dolega? Lekarz wykluczył zapalenie gardła i anginę? Przeczytaj poniższy artykuł, a być może właśnie tu znajdziesz odpowiedź.

Utarło się przekonanie, że choroby przenoszone drogą płciową wywołują wyłącznie stany zapalne w obrębie narządów płciowych. To nieprawda. Owszem, w większości przypadków, po jakimiś czasie od zarażenia mogą pojawiać się objawy takie, jak: szczypanie, pieczenie czy kłucie w cewce moczowej, sromie czy w okolicach prącia, ale nie jest to regułą.

Warto mieć świadomość, że rzadko bezpośrednio po zarażeniu pojawiają się jakiekolwiek objawy. Bardzo często choroba weneryczna przebiega bezobjawowo. Wiele osób myśli, że temat chorób przenoszonych drogą płciową ich nie dotyczy. Takie przekonanie często wynika z faktu braku konkretnych objawów po zarażeniu. Większość myśli, że skoro nie ma objawów – to nie ma choroby. Właśnie dlatego, do lekarza udajemy się z już bardzo zaawansowaną chorobą. Wówczas leczenie jest zdecydowanie bardziej trudne i długotrwałe.

Oprócz wykonywania regularnych badań w kierunku chorób wenerycznych, warto pomyśleć nad zabezpieczaniem się. W szczególności dotyczy to kobiet, które stosują środki hormonalne. W tym miejscu jeszcze raz przypominamy – hormony w żadnym procencie nie chronią przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Popularnym i bezpiecznym – ale nie niezawodnym – środkiem jest prezerwatywa.

Choroby weneryczne a zapalenie spojówek?

Zdarza się tak, że drobnoustroje przenoszone drogą płciową atakują inny narząd. Bardzo dobrym przykładem jest chociażby zarażenie chlamydią. Istnieje odsetek ludzi, którzy zachorowali na zapalenie spojówek wywołane właśnie chlamydią. Zakażenie rzeżączką może wywołać np. zapalenie opon mózgowych? Dlatego, jeżeli cierpią Państwo na np. przewlekły ból gardła, który nie ustępuje po przyjęciu zwykłych środków przeciwbólowych, warto przebadać się w kierunku obecności chorób przenoszonych drogą płciową.

Ból gardła spowodowany zarażeniem drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową nie różni się praktycznie niczym od zwykłego.

Czasami tylko pojawia się dodatkowo ropna wydzielina na migdałkach czy na tylnej ścianie gardła, ale nie jest to regułą. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Jakie choroby weneryczne mogą wywołać ból gardła?

Testy PCR

Testy PCR to nowoczesna metoda diagnostyczna, dzięki której możliwe jest wykrycie patogenów wywołujących choroby weneryczne.

Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wielu wirusów, bakterii i grzybów wywołujących choroby weneryczne. Testy są niedrogie i co najważniejsze wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?