Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Swędzenie pochwy (świąd pochwy)

Swędzenie pochwy (świąd pochwy)

Każda kobieta zmagała się kiedyś z uczuciem dyskomfortu jaki związany jest ze świądem czy pieczeniem pochwy. Swędzenie pochwy dotyczy sporej ilości kobiet i jest jedną z częstych dolegliwości kobiecych, nie zawsze wskazujących jednoznacznie na infekcję. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, nie raz wystarczy wyeliminować jeden drażniący element. Jednak jeśli zauważymy również inne objawy, powinniśmy od razu udać się do ginekologa, który określi diagnozę. Niezależnie od wieku, wiele kobiet cierpi na uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy. Świąd kojarzony jest przede wszystkim z infekcją, której towarzyszy również pieczenie, nie właściwe wydzieliny z pochwy czyli tak zwane upławy. Swędzenie pochwy to także objaw podrażnienia miejsc intymnych, wzrostu poziomu pH pochwy czyli przyczyny zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Swędzenie pochwy, jest zazwyczaj pierwszą oznaką, iż choroba zaczęła się u nas rozwijać.

Przyczyny swędzenia pochwy to między innymi:

  • używanie kosmetyków, które w składzie posiadają substancje chemiczne, mogą one podrażniać skórę i być przyczyną alergii. Do higieny miejsc intymnych powinno się używać, tylko preparatów o odpowiednim pH(5,2), delikatnych nie podrażniających skóry miejsc intymnych. Dobrze jeśli posiadają pałeczki kwasu mlekowego i są hipoalergiczne.
  • środki piorące bieliznę takie jak płyn czy proszek do prania. Posiadają w składzie bardzo dużo składników chemicznych podrażniających skórę, warto sięgać po produkty przeznaczone dla małych dzieci, niemowląt, gdyż są one bardzo delikatne, często ekologiczne.
  • noszenie zbyt ciasnej bielizny, przylegającej do ciała uniemożliwiającej oddychanie skóry. Warto wybierać bieliznę wykonaną z bawełny.
  • wysuszenie pochwy które może być spowodowane: używaniem tamponów (podczas ostatnich dni okresu, lepiej wybrać podpaski), odwodnienia naszego organizmu (codziennie powinniśmy pić przynajmniej 2 litry dziennie), chodzenia na basen (kontakt z chlorem), używaniem środków antykoncepcyjnych dopochwowo (alergia na substancje w nich zawarte), korzystanie z lubrykantów, podczas współżycia zabezpieczenie się prezerwatywą lateksową, stosunek bez nawilżenia.

 Swędzenie pochwy a infekcje

Infekcje powstają poprzez działania chorobotwórczych drobnoustrojów i wiele innych chorób. Warto wykonać posiew z pochwy i w ten sposób dowiedzieć się z jaką infekcje, mamy do czynienia i jakie wdrążyć metody leczenia.
Choroby, które wywołują swędzenie pochwy:
  • Bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza) Wywołują ją bakterie beztlenowe ,jej rozwojowi sprzyjają zaburzenia hormonalne, uchybienia w codziennej higienie. Jej objawy to przede wszystkim uporczywe swędzenie miejsc intymnych, ból, pieczenie podczas oddawania moczu, sporej ilości wydzielina koloru żółtego, szarego o przykrym zapachu. Leczy się ją poprzez podanie pacjentce antybiotyków,doustnych lub dopochwowych.
  • Grzybica pochwy. Wywołują ją grzyby (drożdżaki), które występują w pochwie jednak w małej ilości. Objawy to upławy koloru białego, zaczerwienienie a także obrzęk pochwy, spora suchość, ból podczas współżycia. Leczy się ją lekami przeciwgrzybicznymi doustnymi lub czopkami.
  • Cukrzyca (drożdżaki rozwijają się przy wyższym poziomie cukru i odżywiają glukozą) – warto wtedy sprawdzić poziom glukozy w surowice.
  • Zanikowe zapalenie sromu i pochwy. Ta choroba pojawia się szczególnie w okresie przekwitania u kobiet, gdyż wtedy organizmowi brakuje estrogenów. Objawy to suchość, świąd, plamienia. Leczenie to zachowanie zasad higieny.

Swędzenie może również zdarzyć się :

Po stosunku analnym, może dokuczać nas świąd, gdy nasz partner po skończonym stosunku analnym wprowadził penisa do pochwy bez prezerwatywy. Mógł w ten sposób doprowadzić do infekcji, ponieważ bakterie z odbytu, znalazły się w pochwie. Dlatego powinno się pamiętać, aby penis był  zawsze dokładnie myty po seksie analnym. Swędzenie pochwy po stosunku ,może być również oznaką alergii na silikon z jakiego jest wykonana prezerwatywa (warto wtedy zacząć korzystać z takiej wykonanej z kauczuku). Innym powodem może być alergia na spermę, która w szybkim okresie czasu może pokazać nam pierwsze objawy. Swędzenie pochwy na zewnątrz, może być również oznaką infekcji, albo alergii.

Swędzenie pochwy zdarza się również kobietom w ciąży. Sugeruje ono najzwyklej infekcje grzybiczą. Wywołują ją drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Główne objawy tej infekcji to pieczenie warg sromowych i pochwy, częste upławy (kolor biały, żółty). Swędzenie pochwy w ciąży jest dosyć częste i jeśli zauważymy takie objawy powinniśmy od razu udać się do ginekologa, warto ustalić powód świerzbienia. Lekarz powinien dokładnie zbadać ciężarną, aby wykluczyć infekcje i choroby weneryczne. Być może swędzenie wywołane jest przez zmianę pH, następującą w trakcie ciąży. Można wtedy złagodzić podrażnienia, świąd i pieczenie, kąpielami z dodatkiem sody. Możemy z niej również zrobić pastę i nałożyć na zaczerwienione miejsca.

Lekarz z pewnością poleci nam również, probiotyki mające za zadanie przywrócić właściwą równowagę mikrobiologiczną pochwy. Warto również, przykładać chłodne okłady, niwelujące swędzenie. Aby, uniknąć takich objawów powinniśmy szczególnie w trakcie ciąży dbać o higienę miejsc intymnych, używać odpowiednich preparatów i żeli do mycia. Dbać o to, aby nasza okolica pochwy była czysta i sucha. Należy także, pamiętać o prawidłowym wycieraniu się od przodu do tyłu, żeby bakterie z odbytu nie miały jak się przenieść.

Swędzenie pochwy w ciąży jest objawem, którego można uniknąć. Pamiętajmy, aby  nie chodzić majtkach ze sztucznych materiałów,w trakcie ciąży używać delikatnych kosmetyków, nie zapachowych, które mogą podrażnić skórę waginy i dróg moczowych. Ginekolog może przepisać ciężarnej środki przeciwgrzybicze, gdyż są one bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dziecka.

Swędzenie pochwy przed okresem

Swędzenie pochwy przed okresem przytrafia się większości kobiet i jest normalnym objawem u zdrowej kobiety. Związany jest ze zmianą pH pochwy na zasadową. Wpływ na odczyn mają również tabletki antykoncepcyjne. Warto wtedy zastosować jakiś probiotyk ginekologiczny, mogą to być tabletki dopochwowe, albo krem z pałeczkami kwasu mlekowego. Spadek wilgotności pochwy związany jest ze spadkiem estrogenu przed miesiączką.
W jaki sposób leczyć samemu swędzenie?
  • w większości wystarczy jeśli zmienimy naszą bieliznę na taką z przewiewnych i delikatnych materiałów
  • stosować delikatne środki piorące naszą bieliznę i używać żeli do higieny
  • dobrze wycierać okolice krocza
  • prawidłowo się podcierać
  • w trakcie stosunku, również dbać o zachowanie higieny
  • zakupić probiotyki, jakie dostaniemy bez recepty w aptece

Choroby weneryczne a świąd pochwy

Swędzenie i pieczenie pochwy może być oznaką również innych niebezpieczniejszych chorób przenoszonych drogą płciową. W niektórych chorobach wenerycznych występują tak samo takie objawy, dlatego nie można ich w żaden spokój lekceważyć. Kiedy możemy się obawiać choroby wenerycznej? Przede wszystkim jeśli współżyjemy z wieloma partnerami a nie wiemy nic o ich stanie zdrowia. Jeśli nie używamy prezerwatywy, jedynej metody antykoncepcji, która chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Gdy tylko mamy jakieś podejrzenia, powinniśmy zgłosić się do najbliższej placówki i przeprowadzić odpowiednie testy. Jakich chorób wenerycznych możemy się obawiać?

Jedną z osób wenerycznych, którymi możemy się zarazić jest Chlamydia.

Chlamydia to bakterie wewnątrzkomórkowe, wchodząc do organizmu człowieka, przyczepiają się do organizmu gospodarza i tam mnożą a później rozprzestrzeniają drogą krwionośną. Najczęściej spotykane to chlamydia trachomatis i chlamydia pneumonia. Wywołują one stany zapalne narządów płciowych, mogą być przyczyną powikłań w trakcie ciąży oraz bezpłodności.

Chlamydia to Gram – ujemne bakterie wewnątrzkomórkowe. Mikroorganizmy te po wtargnięciu do organizmu przyczepiają się do komórek gospodarza, następnie wnikają do nich i tam się mnożą, a następnie rozprzestrzeniają drogą krwionośną. Najbardziej znane to chlamydia trachomatis oraz chlamydia pneumonia. Chlamydia trachomatis są najczęstszym drobnoustrojem wywołującym stany zapalne kobiecych narządów płciowych, niepłodności oraz niektórych powikłań ciąży. Choroba ta przenoszona jest drogą płciową, można się nią zarazić  przez stosunek z zakażonym wcześniej partnerem. Zarażają się nią często osoby młode, zmieniające partnerów i niezabezpieczające się prezerwatywami. Zachorowalność na Chlamydię ostatnimi czasy bardzo wzrosła, nie jest jednak ona zbyt często diagnozowana. Bakterie w naszym organizmie mogą bowiem być wiele lat w stanie uśpienia i nie dawać żadnych symptomów chorobowych. Jednak jeśli, choroba jest bardzo rozwinięta może dawać objawy kliniczne, bardzo podobne do innych chorób.

Najczęstsze objawy to:

  • częste bóle miednicy małej
  • częste oddawanie moczu oraz występujący w trakcie jego oddawania ból i pieczenie
  • stany zapalne narządu rodnego, trudne do wyleczenia gdyż wyleczone często pojawiają się na nowo
  • krwawienia występujące między miesiączkami
  • ból w trakcie współżycia
  • nie przyjemne upławy ropne
  • dyskomfort podczas stosunku
  • u mężczyzn mogą występować stany zapalne cewki moczowej i najądrzy

Chlamydia przeważnie kolonizuje nabłonek gruczołowy kanału szyjki macicy, dlatego brak leczenia może spowodować pojawienie się nadżerki oraz raka. Mogą również pojawić się ropniaki, lekarz zobaczy je podczas badania ginekologicznego z pomocą wziernika. Jeśli zauważymy ropną wydzielinę oraz krwawienia międzyokresowe powinniśmy skonsultować podejrzenie zarażenia się chlamydią z lekarzem. Drobnoustroje Chlamydii prowadzą także, do zapalenia gruczołu Bartholina i błony śluzowej macicy.

Inną chorobą dającą objawy swędzenia i pieczenia pochwy jest rzęsistkowica.

Rzęsistkowice wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis. Przebywa on w pochwie albo cewce moczowej. To idealne środowisko do jego rozwijania się. Pasożyt ten potrzebuje ciepła i wilgoci. U mężczyzn spotkamy go na napletku, w cewce moczowej i gruczole krokowym. Badania wskazują, iż zarażonych nim jest około 20 % kobiet i 10% mężczyzn.

Jak możemy zarazić się tą chorobą?

Zakażenie następuję najczęściej podczas stosunku, kiedy pasożyt przenika do naszego układu moczowo-płciowego. Bardzo rzadko podczas porodu, oraz narzędzia ginekologiczne, artykułu kąpielowe czy pościel.

Objawy rzęsistkowicy w organizmie kobiety:

Rzęsistkowica tak jak Chlamydioza, może powodować późniejszą niepłodność oraz powikłania w trakcie ciąży. Dlatego bardzo ważne jest, odpowiednio wcześniej zdiagnozowanie jej.

U większości mężczyzn, rzęsistkowica przebiega bez żadnych objawów, dlatego często nie jest ona w ogóle zdiagnozowana a pacjentowi wydaje się, że jest całkowicie zdrowy. U nie których mogą występować objawy takie jak; zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej, napletka czy żołędzi. Wtedy jeśli zauważymy wyciek z cewki moczowej w kolorze białym, doświadczymy świądu, częstomoczu i będzie nas bolała cewka moczowa, powinniśmy czym prędzej udać się do urologa, który postawi diagnozę za pomocą odpowiednich badań.

Jak lekarz potwierdzi tą chorobę?

Niezbędne jest pobranie próbki, od kobiety z pochwy a u mężczyzny z cewki moczowej. A następnie badanie w kierunku obecności drobnoustrojów. Jeśli jeden z partnerów jest chory, drugi powinien być o tym od razu poinformowany i poddany badaniom, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo zarażenia. Proces leczenia obejmuje obojga partnerów.

W celu rozpoznania innych chorób wenerycznych, przeprowadza się badania mikrobiologiczne, niezależnie od źródła i sposobu zarażenia potrzebna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem i wdrążenie odpowiedniego leczenia. Pamiętać należy również o wstrzemięźliwości, aby nie zarazić innych osób.

Jaki test zrobić?