Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Ból podczas stosunku

Ból podczas stosunku

Ból podczas stosunku seksualnego praktycznie zawsze oznacza infekcję narządów płciowych lub zakażenie chorobą weneryczną. Ból może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i mieć udane życie seksualne? I dlaczego warto regularnie wykonywać badania w kierunku chorób wenerycznych? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Ból podczas stosunku to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. W pierwszej kolejności zalecamy szczerą rozmowę z partnerem, a następnie wizytę u lekarza – najlepiej ginekologa, bowiem problemy mogą wynikać z wielu poważnych problemów zdrowotnych – w tym chorób wenerycznych – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Jeżeli specjalista wykluczy problemy związane np. suchością pochwy, nieprawidłową budową narządów płciowych oraz innymi infekcjami, bardzo prawdopodobne, że ból podczas stosunku spowodowany został przez jedną z chorób wenerycznych.

Czym może być spowodowany ból podczas stosunku seksualnego?

Warto również pamiętać, że ból podczas stosunku może być spowodowany:

  • zapalenie przydatków, które wymaga niezwłocznego leczenia,
  • zatwardzenie – to bardzo częsty problem kobiet z tyłozgięciem macicy.

Równie częstą przyczyną, co powyższe jest pochwica. To dolegliwość, która polega na zbyt mocnym kurczeniu się mięśni pochwy, przez co niemożliwe jest wprowadzenie członka. Pochwica ma podłoże psychiczne – dotyka przede wszystkim kobiet, które mają przykre wspomnienia ze stosunkami seksualnymi – np. gwałt, molestowanie.

Choroby weneryczne a ból podczas stosunku

Infekcje grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe mogą powodować ból podczas stosunku – w szczególności u kobiet. Poniżej przedstawiamy choroby przenoszone droga płciową, które mogą powodować ból przy stosunku.

Częsta zmiana partnerów seksualnych oraz nieodpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunków znacząco podwyższają ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi. Najlepszym sposobem zabezpieczania się jest używanie prezerwatywy, chociaż należy pamiętać, że nie jest ona w pełni skutecznym środkiem ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jeżeli podejrzewają Państwo, że mogło dojść do zarażenia, proszę nie zwlekać z wykonaniem testu PCR. To obecnie najskuteczniejsza metoda badań w kierunku chorób wenerycznych. Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy na obecność wielu wirusów, bakterii i grzybów wywołujących choroby weneryczne. Testy są niedrogie i co najważniejsze wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?

Poniżej przedstawiamy propozycje testów, które można wykonać jeśli chcemy sprawdzić czy nasz test nie jest spowodowany przez którąś, z wymienionych chorób: