Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Obrzęk jądra i moszna

Obrzęk jądra i moszna

Obrzęk jądra i moszny u mężczyzny może być objawem bardzo wielu schorzeń – np. stanów zapalnych jądra, rozwijającej się choroby wenerycznej czy nowotworowej oraz wielu innych. Więcej o problemie przeczytasz w artykule poniżej.

Powiększanie jądra i moszny, a także jego stwardnienie, bez względu na to, czym zostało spowodowane, wymaga koniecznie wnikliwej obserwacji Pacjenta oraz niezwłocznej konsultacji lekarskiej bowiem nieleczone schorzenie może w dalszej kolejności doprowadzić do przykrych dla zdrowia konsekwencji. Warto zdawać sobie sprawę, że nieleczony obrzęk jądra może prowadzić nawet do bezpłodności mężczyzny. Tylko lekarz urolog jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę, a następnie włączyć efektywne leczenie.

Jakie choroby może zwiastować obrzęk jądra?

  • Zapalenie jądra
  • Stany zapalne najądrza
  • Skręt jądra
  • Rak jądra
  • Wodniak jądra
  • Żylaki powrózka nasiennego

Szerzej o powyższych chorobach pisaliśmy w osobnym poradniku w artykule dotyczącym bólu jąder.

Powiększenie jednego z jąder oraz moszny może być również wynikiem zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Najczęściej na choroby weneryczne zapadają młodzi, aktywni seksualnie mężczyźni, którzy uprawiają seks bez prezerwatywy lub często zmieniają partnerki seksualne. To bardzo ryzykowne zachowanie, które może skutkować występowaniem wielu bardzo poważnych chorób wenerycznych. Co istotne, o zarażeniu przez długie lata można nie mieć pojęcia, ponieważ rzadko kiedy w początkowej fazie zarażenia, występują jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeśli zauważą państwo, że jedno jądro jest większe od drugiego – należy bezzwłocznie udać się do lekarza!

Jakie choroby weneryczne mogą powodować powiększenie się jądra i moszny?

Testy PCR

Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy oparte na metodzie PCR. Analiza molekularna metoda PCR pozwala na wykrycie materiału genetycznego drobnoustroju wywołującego daną chorobę weneryczną i jednocześnie charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością Zamówiony zestaw pobraniowy zostanie dostarczony kurierem, a po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci dokumentu zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?