Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zespół Fitza, Hugha i Curtisa

Zespół Fitza, Hugha i Curtisa

Zespołem Fitza, Hugha i Curtisa (perihepatitis) określa się zapalenie tkanki okołowątrobowej połączonej z zapaleniem przydatków u kobiet. Przez wiele lat, lekarze uważali, że powyższe choroby są powikłaniem rzeżączki. Jednak, ostatnie badania pokazują, że najczęstszą przyczyną perihepatitis są zakażenia chlamydialne. Poniżej szczegółowe i najświeższe informacje dotyczące zespołu Fitza, Hugha i Cutrisa.

Zespół Fitza, Hugha i Curtisa a chlamydie

U zdecydowanej większości kobiet z zapaleniem okołowątrobowym stwierdza się chlamydie. Innych dowodów na dominującą rolę chlamydii w rozpoznaniu choroby dostarczają badania serologiczne.

Na chwilę obecną, stwierdzono że u większości kobiet z objawami perihepatitis występuje podwyższone miano przeciwciał skierowanych przeciwko chlamydiom. Oprócz chlamydii i gonokoków także inne drobnoustroje mogą być przyczyną zapalenia tkanki okołowątrobowej – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Mechanizm zakażenia powyższymi jest niejasne. Wydaje się, że polega on na przedostaniu się drobnoustrojów z ujścia wewnętrznego zakażenia jajowodu do jamy otrzewnej i dalej do przestrzeni okołowątrobowej. Możliwe jest również zakażenie poprzez przedostanie się infekcji z miednicy mniejszej drogą naczyń chłonnych.

Objawy zespołu

Objawy zespołu są takie same, jak objawy zapalenia przydatków połączonych z objawami ze strony wątroby, takimi jak: ostry ból w prawym podżebrzu. Podczas badania oprócz objawów typowych dla zapalenia przydatków stwierdza się tkliwość oraz bolesność uciskową okolicy wątroby. Nierzadko objawy okołowątrobowe zapalenia pęcherzyka żółciowego, z którym musza być różnicowane.

Rozpoznanie ustala się na podstawie obecności ostrych bólów w prawym podżebrzu przypominających atak pęcherzyka żółciowego u kobiet z objawami zapalenia przydatków. Sprawdza się również obecność chlamydii lub dwoinek rzeżączki w materiale biopsyjnym pobranym podczas laparoskopii wątroby. Pomocne w ustaleniu rozpoznania są wyniki posiewów materiału pobranego z szyjki macicy.

Powyższą chorobę mogą wywołać poniższe choroby weneryczne:

Obszernie o chorobach pisaliśmy w osobnych artykułach.

Jak dowiedzieć się, czy nie zaraziłem się chorobą weneryczną?

Jeżeli zdarzył się Państwu przypadkowy stosunek seksualny w szczególności bez zabezpieczenia, warto wykonać taki test.

To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii. Badanie można wykonać samodzielnie w domu, co sprzyja komfortowi użytkowników. Test wykonany w zaciszu własnego domu nie różni się skutecznością od testów wykonywanych w laboratorium.

Jaki test zrobić?