Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie gardła

Zapalenie gardła

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wirusy oraz bakterie wywołujące choroby weneryczne mogą spowodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości i schorzeń nie tylko w obrębie narządów płciowych. Zdarza się tak, że patogenne geny atakują inne narządy – chociażby wzrok wywołując zapalenie spojówek, a w ekstremalnych przypadkach nawet ślepotę. Dzisiaj skupimy się na zapaleniu gardła spowodowanym właśnie chorobami wenerycznymi. Jak się przed nimi ustrzec?

Coraz niższy wiek inicjacji seksualnej, częsta zmiana partnerów oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas stosunków sprzyja zakażeniom chorobami wenerycznymi. Jeżeli obawiasz się, że mogło dojść do zarażenia, koniecznie musisz się przebadać. Co istotne, zdecydowana większość chorób wenerycznych nie daje początkowo żadnych objawów, dlatego też możesz być nieświadoma tego, że zostałaś zarażona np. Chlamydią lub inną bakterią, która w konsekwencji mogłaby wywołać którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Bardzo często zdarza się tak, że pacjenci lekceważą niepokojące symptomy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie wenerycznej. Zdarza się tak, że dolegliwości przypisujemy zupełnie innym chorobom, a u specjalisty pojawiamy się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium. Wówczas, co w pełni oczywiste – leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane, a i zdarza się tak, że wirus lub bakteria wywołuje w organizmie prawdziwe spustoszenie, atakując np. inne narządy.

Warto badać się szczególnie wtedy, jeśli tak, jak pisano już wcześniej, często zmienia się partnerów seksualnych lub uprawia seks bez zabezpieczenia.

Testy PCR

W trosce o Twoje zdrowie, specjalnie dla Ciebie umożliwiamy zakup niezwykle czułych testów PCR na obecność wielu wirusów, bakterii oraz pasożytów wywołujących choroby weneryczne. Testy są bezpieczną i są w pełni wiarygodną metodą diagnostyczną.

Testy zamówią Państwo na naszej stronie. To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach.

Warto zdawać sobie sprawę, że bakterie i wirusy wywołujące choroby weneryczne mogą wywołać infekcje również w innych miejscach. Dzisiaj skupimy się na zapaleniu gardła, które może być spowodowane właśnie bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą płciową – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rzeżączkowe zapalenie gardła

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na skutek kontaktów seksualnych (oralnych) – przede wszystkim fellatio, rzadziej cunnilingus.

W ogromnej większości przypadków – około 90 %, rzeżączkowe zapalenie gardła ma przebieg bezobjawowy. Jeżeli występują jakiekolwiek objawy, to nie różnią się od zwykłego zapalenia gardła. Najczęściej obserwuje się ból gardła nasilający się przy połykaniu. Objawom tym może towarzyszyć niewielkie podwyższenie temperatury ciała. W badaniu stwierdza się zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebnych oraz tylnej ściany gardła. Niekiedy, występuje ropna wydzielina pokrywająca migdałki, podniebienie miękkie i tylną ścianę gardła. Okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone i bolesne – wytłumaczył dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rozpoznanie rzeżączkowego zapalenia gardła stwarza pewne trudności. Ponieważ gardło jest często kolonizowane przez meningokoki, konieczne jest wykonanie testu fermentacji cukrowej lub innych testów różnicujących.

Zapalenie gardła – Chlamydia

Nie ma jak dotąd dowodów na to, że chlamydie mogą być przenoszone podczas pocałunku, a do zakażenia gardła dochodzi najczęściej na drodze stosunków oralnych. Dlatego też chlamydialne zakażenie nosowej części gardła stwierdza się przede wszystkim u homoseksualistów oraz kobiet uprawiających seks oralny (fellatio). Częstość wykrywania chlamydii w gardle jest jednak znacznie mniejsza, niżby to wynikało z możliwości zakażenia.

Chlamydialne zakażenie gardła jest z reguły bezobjawowe, aczkolwiek opisano przypadki, w których izolowano chlamydię z nosowej części gardła, a których objawy nie różniły się niczym od typowych bakteryjnych lub wirusowych zakażeń tego narządu.

Chlamydialne zapalenie gardła leczy się tetracykliną lub jej pochodnymi przez 7 dni lub jednorazową dawką azytromycyny w dawce 1 g.

Oprócz powyżej opisanych chorób wenerycznych, zapalenie gardła mogą wywołać również:

  • Zakażenie Streptococcus agalactiae
  • Drożdżyca
  • Opryszczka
  • Kiła

Jaki test zrobić?