Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Pieczenie, szczypanie pochwy

Pieczenie, szczypanie pochwy

Pieczenie, ból czy szczypanie pochwy to uciążliwe kobiece dolegliwości, które zna zdecydowana większość z nas. Nie zawsze za nieprzyjemnym szczypaniem czy kłuciem stoją poważne choroby, ale niestety nie można ich wykluczyć. Często powyższe dolegliwości to jedyne symptomy rozwijającej się choroby wenerycznej.

Pieczenie i swędzenie pochwy

Pieczenie pochwy to przypadłość, która dotyka wielu kobiet, bez względu na wiek. Dolegliwość jest szczególnie uciążliwa w momencie stosunku, nie pozwala bowiem w pełni się z niego cieszyć, powoduje ból i dyskomfort. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na pojawienie się pieczenia, warto zawczasu poznać odpowiednią diagnozę, dzięki której szybko będzie można rozpocząć prawidłowe leczenie.

Pieczenia pochwy nie można lekceważyć, ponieważ może to być jeden z objawów chorób przenoszonych drogą płciową. Oczywiście nie jest to pewne, dlatego warto w takiej sytuacji zrobić dokładniejsze badania, aby dowiedzieć się, czy zaraziło się chorobą weneryczną, czy też jednak nie ma się czym martwić. Pieczenie pochwy może oznaczać również problemy z układem moczowym, dlatego jak najszybciej wypadałoby się udać do specjalisty, który pomoże pacjentkom rozwiać wszelkie wątpliwości związane z takim pieczeniem.

Inne objawy

Innym objawem może być kłucie w pochwie i jej okolicach, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Pojawić mogą się także zmiany grzybicze, ale też zakażenie drobnoustrojami. Wszystkie te objawy są łatwe do zaobserwowania, chociaż najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest wizyta u doświadczonego ginekologa, który dokładnie wyjaśni wszystko zainteresowanej pacjentce i podejmie ewentualne kroki lecznicze, gdy będzie tego wymagała sytuacja. Pieczenie w pochwie może wystąpić zwłaszcza po przypadkowych kontaktach seksualnych, w których nie stosowało się odpowiedniego zabezpieczenia, więc warto się przed nimi wzbraniać.

Choroby weneryczne zazwyczaj w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo. Zdarza się tak, że przez wiele lat pacjenci nie są świadomi, zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami, które odpowiedzialne są za choroby weneryczne. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Niekiedy pieczenie pochwy podczas stosunku spowodowane jest stosowaniem nieodpowiednich środków do pielęgnacji sfery intymnej, które prowadzą do podrażnień. Niektóre kobiety mogą odczuwać tego typu objawy z powodu zmiany metody antykoncepcji hormonalnej. Jednak najwięcej pacjentek skarży się na pieczenie pochwy z powodu zakażeń wywołanych wirusami, bakteriami lub grzybami. Ten jakże nieprzyjemny objaw może być wywołany przez następujące choroby:

Pieczenie pochwy podczas stosunku jest często jedynym objawem wskazującym na choroby weneryczne, dlatego kobiety, które zaobserwowały go u siebie nie powinny bagatelizować sytuacji. Nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym bezpłodności oraz zmian w obrębie układu nerwowego.

Pieczenie i swędzenie pochwy

Do zaburzeń równowagi flory bakteryjnej pochwy dochodzi na skutek wzrostu pH w pochwie. W rezultacie następuje podrażnienie, któremu towarzyszy pieczenie i swędzenie pochwy. Często powodem takiego stanu są różne choroby, jednak jest też wiele czynników dodatkowych. Bardzo częstą przyczyną świądu jest nadmierna suchość pochwy. Spowodowana może być przez nieodpowiednie nawodnienie organizmu, ale również przez używanie antykoncepcji dopochwowej, tamponów, źle dobranych lubrykantów. Może być również wynikiem uczulenia na lateks, z którego zrobione są prezerwatywy. Swędzenie i pieczenie pochwy może również występować podczas menopauzy (np. w wyniku wahań hormonalnych i zanikowego zapalenia sromu). Jeśli wystąpi świąd warto jest przyjrzeć się swoim kosmetykom stosowanym do higieny intymnej. Dobrze również jest nosić tylko przewiewną, bawełnianą bieliznę. Do prania używać delikatnych proszków. Można używać detergentów przeznaczonych dla dzieci.

Oczywiście swędzenie i pieczenie pochwy może być spowodowane również przez choroby. Zaliczają się do nich np.:

Większością z powyższych chorób można się zarazić drogą płciową. Mogą być one wywołane przez grzyby, pasożyty, bakterie lub wirusy. Do zakażenia chorobami wenerycznymi może dojść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, ale także podczas kontaktów oralnych i/lub analnych. Sporadycznie zarazić się można przez używanie zainfekowanych przedmiotów. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą m.in.: duża ilość partnerów seksualnych, brak stosowania prezerwatyw. Ryzyko stanowi też nadużywanie alkoholu czy innych używek. Powoduje to, że stajemy się mniej czujni i nie myślimy racjonalnie. Do grupy ryzyka należą również osoby o niskim statusie materialnym, a także mężczyźni homoseksualni pozostający w wolnych związkach.

Objawami współistniejącymi przy swędzeniu i pieczeniu pochwy spowodowanymi przez choroby często są: obrzęk, zaczerwienienie, suchość pochwy, zaburzenia miesiączkowania, białe, żółte lub szare upławy (w zależności od choroby), ból przy oddawania moczu, a także ból podczas stosunku seksualnego.

Pieczenie pochwy po stosunku

W sytuacji, gdy kobieta zauważy u siebie pieczenie pochwy po stosunku powinna na taką dolegliwość jak najszybciej zdiagnozować. Takie objawy mogą pojawić się wtedy, gdy kobieta często zmienia partnerów seksualnych, uprawia seks bez prawidłowego zabezpieczenia i ma wielu partnerów przypadkowych.

Test PCR

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym momencie zbadanie się specjalnym testem PCR, który wykryje bakterie, które odpowiadają za zarażenie. Test jest dokładny, dlatego też warto się zbadać i udać się z wynikami do doświadczonego specjalisty.

Jak się badać?

Na naszej stronie drwenerolog.pl. możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Kurier dostarczy Ci dyskretną paczkę na adres wskazany w zamówieniu. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną.

Jaki test zrobić?