Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Pieczenie odbytu

Pieczenie odbytu

Szacuje się, że przeszło 5 % populacji na świecie cierpi na świąd i dolegliwości w okolicach odbytu. Pieczenie, szczypanie czy swędzenie odbytu negatywnie wpływa na codzienne życie, uniemożliwiając często normalne funkcjonowanie. Takie dolegliwości mogą wynikać również z zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Rozpoznanie świądu odbytu nie wymaga długotrwałej diagnostyki. Lekarz jest w stanie postawić diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz obejrzeniu krocza. Skóra jest tam bardzo zaczerwieniona i przekrwiona. Zdarza się, że sączy się z niej płyn surowiczy. O ile rozpoznanie świądu nie przysparza problemu, o wiele gorzej sprawa wygląda w przypadku ustalenia czynnika, jaki wywołuje taki stan rzeczy.

Ustalenie, jaka jest przyczyna występowania dolegliwości w okolicach odbytu wymaga wykonywania specjalistycznych badań. Wymagana jest konsultacja chirurgiczna, ginekologiczna oraz dermatologiczna.

Czym jest pieczenie odbytu?

  • Pieczeniem odbytu nazywamy wyjątkowo nieprzyjemne uczucie, które wywołuje chęć drapania się. Zdarza się, że takie dolegliwości występują na skutek zaniedbań higienicznych.
  • Co ważne, przewlekłe pieczenie odbytu powoduje intensywne drapanie się pacjentów, co z kolei powoduje zaczerwienienia skóry oraz nadkażenia bakteryjne.
  • Zdarza się również, że nieleczony świąd odbytu powoduje u Pacjentów różnego rodzaju lęki i depresję.

Kłucie w odbycie a choroby weneryczne

Nie można zapominać również o tym, że nieprzyjemne dolegliwości w okolicach odbytu mogą być wywołane również przez zakażenie drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz, jakie choroby mogą wywołać powyższe dolegliwości?

Testy PCR

Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy oparte na metodzie PCR. Analiza molekularna metoda PCR pozwala na wykrycie materiału genetycznego drobnoustroju wywołującego daną chorobę weneryczną i jednocześnie charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością Zamówiony zestaw pobraniowy zostanie dostarczony kurierem, a po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci dokumentu zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?