Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie szyjki macicy

Zapalenie szyjki macicy

Zapalenie szyjki macicy, tak jak i większość chorób przenoszonych drogą płciową może przebiegać bezobjawowo, co komplikuje postawienie prawidłowej diagnozy oraz włączenia efektywnego leczenia. Choroba może zostać wywołana przez wiele czynników. Poniżej znajdą Państwo krótki przewodnik po samej chorobie oraz czynnikach ją wywołujących.

Zapalenie szyjki macicy może przebiegać całkowicie bezobjawowo, co komplikuje szybkie i efektywne podjęcie leczenia.

Zapalenie szyjki macicy to stan zapalny części macicy, która bezpośrednio łączy pochwę z jamą macicy. Szyjka macicy pełni bardzo ważną rolę w ciele kobiety, a mianowicie chroni górną część dróg rodnych przed zakażeniami. W kwestii prokreacji: pozwala na dostanie się plemników do macicy, a podczas porodu na wydostanie się dziecka z macicy na zewnątrz – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Zapalenie szyjki macicy zalicza się do jednych z najczęściej występujących dolegliwości. Zazwyczaj wraz z zapaleniem szyjki macicy, zainfekowana jest pochwa. Najszybciej do zakażenia dochodzi w drodze kontaktów seksualnych – głównie niezabezpieczonych prezerwatywą lub uprawianie seksu z chorym partnerem. Do innych, równie ważnych czynników należy zaliczyć bardzo wczesny wiek inicjacji seksualnej oraz brak właściwej higieny w okolicach intymnych.

Nieleczone zapalenie szyjki macicy może prowadzić nawet do bezpośredniego stanu zagrożenia życia.

Leczenie zapalenia szyjki macicy

W zależności od tego, jaki patogen wywołał chorobę, stosuje się różne metody leczenia. Pacjentkom podaje się leki dopochwowo: przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne lub doustnie antybiotyki.

Ryzyko wystąpienia zapalenia szyjki macicy jest znacznie wyższe, jeśli kobieta w przeszłości przeszła jedną z poniższych chorób przenoszonych drogą płciową:

Testy PCR

To niezwykle wygodna metoda. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że choroby przenoszone drogą płciową to niezwykle delikatny temat, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wykonanie potrzebnych badań odbyło się w jak najbardziej intymnych warunkach. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?