Baza wiedzy

Wirus HPV

HPV Wirus Brodawczaka Ludzkiego

Wirusem HPV nazywamy inaczej wirusa brodawczaka ludzkiego. Zakażenia genitalnymi typami wirusów brodawczaka ludzkiego wywołują różnego typu zmiany łagodne, przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała, w tym – raka szyjki macicy – który jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet.

HPV Wirus

Największy związek z rakami szyjki macicy wykazują HPV-16 oraz HPV -18, które są odpowiedzialne za ponad 70 % wszystkich przypadków tego nowotworu i większość przypadków śródnabłonkowych zmian przednowotworowych wysokiego stopnia szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu oraz prącia.

W ciągu ostatnich lat obserwuje się stały, szybki wzrost zachorowań wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Nie są na chwile obecną znane dokładne statystyki na temat zapadalności w Polsce, jednak w ciągu ostatnich 20 lat obserwuje się wyraźny wzrost liczby chorych z kłykcinami. Obserwuje się również obniżenie średniej wieku u chorych. Kłykciny stwierdza się głównie u osób aktywnych seksualnie w bardzo młodym wieku.

– Średni wiek u mężczyzn wynosi 22 lata, u kobiet 19. Zmiany obserwuje się u 50-70 % partnerów seksualnych osób z kłykcinami, jednakże nie każdy kontakt seksualny z zarażoną osobą musi prowadzić do zakażenia. Ogólnie za zasadę przyjmuje się, że kłykciny kończyste oraz inne zmiany wywołane przez genitalne typy HPV występują u około 1 % osób aktywnych seksualnie. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Kłykciny Kończyste

Kłykciny kończyste występują zazwyczaj na błonach śluzowych narządów płciowych, chociaż stwierdza się je również na błonach śluzowych jamy ustnej lub w okolicy odbytu. Wykwity pojawiające się w okolicach odbytu u kobiet są zwykle następstwem wtórnego zakażenia pochodzącego ze zmian w okolicy sromu. Kłykciny w okolicy odbytu mogą być również następstwem stosunków analnych. Rzadko stosunkowo kłykciny występują w jamie ustnej. Jeśli jednak występują – wyglądem przypominają te zmiany, które występują w przypadku zainfekowania narządów płciowych.

Chociaż kłykciny kończyste są chorobą osób dorosłych – aktywnie seksualnie, coraz częściej stwierdza się je u dzieci przed okresem dojrzewania. Do zakażenia może bowiem dochodzić podczas porodu, a źródłem zakażenia może być matka, która ma kłykciny kończyste sromu lub szyjki macicy. W następstwie zakażenia, mogą rozwijać się u dziecka kłykciny lub brodawczaki krtani.

Brodawczaki krtani u dzieci urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia oraz bardzo rzadkie przypadki kłykcin wrodzonych, wskazują na możliwość zakażenia dziecka w łonie matki przez łożysko. Innym źródłem zakażenia mogą być również chorzy domownicy. Do zakażenia może również dojść na skutek nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej, a do zakażenia dzieci – poprzez np. molestowanie.

Okres wylęgania kłykcin kończystych wynosi od 6 tygodni aż do 8 miesięcy. Średnio jest to jednak około 3 miesięcy. To, jak wygląda brodawka płciowa zależy od typu wirusa, umiejscowienia, czasu występowania zmian oraz ogólnego stanu chorego.

Kłykciny kończyste prącia

Najczęściej kłykciny kończyste obejmują brzegi żołędzi, okolice wędzidełka oraz wewnętrzną stronę napletka, na skórze worka mosznowego oraz w pachwinach. Wykwity są miękkie, białawe, białoszarawe lub różowe, wydłużone, nitkowate lub uszypułowane. Mogą być pojedyncze oraz mnogie. Co więcej, zmiany mogą się powiększać oraz tworzyć rozległe wykwity.

Innym typem zmian chorobowych na prąciu są małe, płaskie wykwity o szerokiej podstawie.

Równie częstym schorzeniem, jak kłykciny prącia są również kłykciny odbytu. Zdecydowanie częściej diagnozuje się je u mężczyzn, niż u kobiet. Szczególnie często występują u homoseksualistów.

Kłykciny kończyste u kobiet występują jako miękkie, brodawkowate grudki umiejscowione najczęściej na wargach sromowych, w obrębie krocza oraz okolic. Mogą zajmować nabłonek pochwy, cewkę moczową, odbyt oraz szyjkę macicy. Zdarza się, że niewielkie wykwity łączą się ze sobą tworząc rozległe wykwity.

Rak prącia a HPV

Rak prącia to nowotwór wywoływany m.in. przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W ostatnich latach, chorobę diagnozuje się coraz częściej. Czynnikiem rozwoju tego nowotworu jest również nieleczona stulejka. Może również wystąpić u mężczyzn, którzy niedostatecznie dbają o higienę intymną.

Rak prącia rozwija się często na podłożu liszaja twardzinowego i zanikowego. Warto zaznaczyć, że rak prącia występuje wielokrotnie częściej u mężczyzn nieobrzezanych. Przy czym obrzezanie w okresie niemowlęctwa jeszcze bardziej redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu.

Zmiany nowotworowe występują na żołędzi i napletku, w rowku zażołędnym i rzadziej w innych miejscach na prąciu. Pierwsza zmiana może być czerwona, jest często o szorstkiej powierzchni. W miarę upływu czasu mogą pojawić się nadżerki, owrzodzenia lub kalafiorowate naroślą, a proces nowotworowy może obejmować głębiej położone tkanki.

– Choroba jest przewlekła, a przy braku odpowiedniego leczenia może być przyczyną znacznej destrukcji prącia. Naciekanie nowotworu w kierunku cewki moczowej może być przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu, z jego zatrzymaniem włącznie. – wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rak prącia wymaga wnikliwego różnicowania z kiłą, wrzodem miękkim, czy opryszczką narządów płciowych. We wczesnych okresach choroby możliwe jest leczenie krioterapią oraz laserem. Rak kolczystokomórkowy jest częstą przyczyną amputacji prącia.

Bowenoid papulus, czyli grudkowatość bowenoidalna

Bardzo rzadka choroba błon śluzowych narządów płciowych, wywoływana wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest stanem przedrakowym, bowiem istnieje ryzyko przejścia bowenoid papulus w raka kolczystokomórkowego prącia lub sromu.

Jest związana z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Należy do stanów przedrakowych, istnieje ryzyko przejścia bowenoid papulosis w raka kolczystokomórkowego prącia lub sromu.

Zmiany skórne mają charakter płasko- wyniosłych grudek średnicy kilki milimetrów, różowych lub lekko brunatnych, o gładkiej powierzchni, niekiedy wykazującej tendencję do zlewania się. U mężczyzn, zmiany umiejscowione są przede wszystkim na żołędzi, a u kobiet na wargach sromowych, fałdach pachwinowych oraz okolicach odbytu.

– Przebieg choroby jest zmienny. W części przypadków zmiany ustępują samoistnie, zaś u innych pacjentów choroba charakteryzuje się skomplikowanym i wieloletnim przebiegiem. – wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

U kobiet w 75 % przypadków stwierdza się zmiany dysplastyczne szyjki macicy związane z zakażeniem HPV. Podobne zmiany w obrębie szyjki macicy obserwuje się u partnerek seksualnych mężczyzn z bowenoid papulosis prącia. Kobiety z tą chorobą lub partnerki mężczyzn zarażonych są grupą wysokiego ryzyka – może się u nich rozwinąć rak szyjki macicy.

Choroba Bowena a HPV wirus

Chorobą Bowena nazywamy raka kolczystokomórkowego.

– W praktyce oznacza to, że na razie nowotwór znajduje się tylko pod błoną podstawną naskórka. Ale taki stan pozostawiony samemu sobie, tzn. nieleczony może przemieszczać się do tkanek leżących znacznie głębiej. W niektórych przypadkach daje przerzuty do węzłów chłonnych, czy do kości – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

U kobiet zmiany zajmują często wargi sromowe mniejsze. Są to zazwyczaj mnogie, płaskie, czerwone lub ciemnobrązowe, dobrze odgraniczone i swędzące ogniska. U mężczyzn zmiany pojawiają się z reguły na prąciu w postaci rumieniowo- złuszczających się ognisk o typie wypryskowym, w których w późniejszym okresie pojawiają się nadżerki lub owrzodzenia.

Choroba Bowena w większości dotyka kobiety powyżej 60 roku życia. Zdecydowanie rzadziej chorują mężczyźni.

U starszych kobiet zaleca się całkowite wycięcie sromu. U młodszych pacjentek, ze zmianami mało zaawansowanymi stosuje się krem z 5-fluorouracylem lub krioterapię. W razie niepowodzenia stosuje się leczenie chirurgiczne.

U mężczyzn, bardzo małe zmiany leczy się zamrażaniem lun kremem z 5- fluorourycylem. Większe zmiany usuwa się chirurgicznie lub laserem.

Erytroplaza Queyrata

To rak kolczystokomórkowy, przypominający nieco chorobę Bowena. Pojawia się zwykle w późniejszym okresie życia i przybiera postać żywoczerwonej, lśniącej zmiany na żołędzi. Rzadko występuje u kobiet na sromie. W późniejszych stadiach choroby, zdarza się często, że zmiana pokrywa się strupem. W większości przypadków wykrywa się wirusy z grupy brodawczaka ludzkiego.

W leczeniu stosuje się kremy: 5- fluorouracylowe oraz z 5% imikwimodem.

Rak sromu a wirus hpv

Rak sromu jest dość rzadko występującą choroba. Szacuje się, że rak sromu stanowi od 3 do 5 % wszystkich nowotworów złośliwych narządów płciowych u kobiet. Raki sromu często powstają w bliznach oraz na skórze drażnionej przez długo utrzymujący się stan zapalny. Rozwojowi choroby sprzyja m.in. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Raki sromu umiejscowione są na wargach sromowych większych, w okolicach łechtaczki, na wargach sromowych mniejszych, w przedsionku pochwy, na skórze krocza oraz w okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej.

Wyróżnia się dwie postacie raka sromu: endofityczną – charakteryzującą się naciekowym wzrostem nowotworu, często ulegającą wrzodzeniu i łatwo dającą przerzuty oraz egzofityczną – której przykładem jest rak brodawkowaty. W tym przypadku dominują zmiany przerosłe, przypominające wyglądem kłykciny kończyste.

– Jednym z najczęściej występujących objawów jest świąd, który wymaga różnicowania z innymi chorobami wywołującymi świąd w tej okolicy. – dodaje dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

W jaki sposób rozpoznaje się raka sromu?

Rozpoznanie raku sromu w zaawansowanej postaci zwykle nie budzi żadnych wątpliwości. We wczesnych okresach, kiedy objawy nie są typowe – zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności Dlatego jeżeli zauważysz u siebie następujące objawy, koniecznie udaj się do lekarza:

 • Zmiana koloru czerwonego, białego lub ciemnobrązowego
 • Guzek lub guzki umiejscowione w okolicy sromu
 • Zmiany swędzące lub krwawiące
 • Każde znamię barwnikowego

Nowotwory sromu bardzo szybko tworzą przerzuty, najwcześniej do okolicznych węzłów chłonnych. Dlatego tak ważne jest, aby konsultować z lekarzem każdą niepokojącą zmianę w okolicach sromu.

Rak pochwy a wirus hpv

Rak pochwy to choroba niezwykle rzadko występująca. Najczęściej przybiera formę raka płaskokomórkowego lub jednokomórkowego gruczolaka.

– Zmiany zlokalizowane są zwykle w górnej części pochwy, blisko szyjki macicy. Rak płaskokomórkowy najczęściej rozwija się między 45 a 65 rokiem życia, a jednokomórkowy gruczolak – u młodszych. – wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rak pochwy często nie daje żadnych dolegliwości zarówno we wczesnym, jak i w zaawansowanym stadium. Czasem występują obfite upławy, a także krwawienia po badaniu ginekologicznym lub stosunku seksualnym.

Dysplazja szyjki macicy

Dysplazję szyjki macicy uznaje się za stan przedrakowy bowiem może przekształcić się w raka szyjki macicy. Ryzyko choroby zależy od stopnia zaawansowania zmiany. Dlatego, im szybciej zgłosimy się do lekarza z niepokojącymi dolegliwościami, tym szybciej poddamy się leczeniu zwiększając tym samym szansę na całkowity powrót do zdrowia.

– Dysplazja szyjki macicy, oznacza nieprawidłowe zmiany w budowie tkanek szyjki macicy. Zmiany te mogą ulec zezłośliwieniu i przekształcić się w raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy a wirus hpv

-Jest to nowotwór wywodzący się z komórek nabłonka szyjki łączącej jamę macicy z pochwą. W większości przypadków rak szyjki macicy rozwija się jako konsekwencja zakażenia onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu dopochwowego.

Zwykle, układ odpornościowy większości kobiet jest w stanie powstrzymać rozwój wirusa. Ale zdarza się czasami tak, że wirus potrafi przetrwać w drogach rodnych kobiety długi czas powodując przy tym komórek szyjki macicy w komórki nowotworowe

Przyczyny

– Rozwój raka szyjki macicy poprzedzony jest mutacją genetyczną powodującą przemianę fizjologicznych komórek w komórki nowotworowe. Zdrowe komórki dojrzewają i rozmnażają się z określoną częstotliwością oraz giną po odbyciu pełnego cyklu komórkowego. Komórki nowotworowe natomiast, rozmnażają się w nieograniczony sposób, a także nie giną. W ten sposób powstaje guz nowotworowy.

Choć przyczyna powstawania raka szyjki macicy nie jest jednoznaczna, ryzyko jej powstania zwiększa zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Typy raka szyjki macicy

–  Typ komórek w których dochodzi do powstania mutacji, warunkuje typ histologiczny raka szyjki macicy. Określenie typu jest istotne, ponieważ umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia. Wyróżnia się trzy typy nowotworu – wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

 • rak płaskonabłonkowy – to najczęstszy rodzaj nowotworu. Powstaje z płaskich komórek nabłonka wyściełających kanał szyjki macicy.
 • gruczolakorak szyjki macicy: wywodzący się z komórek gruczołowych szyjki macicy Czasami oba typy występują równocześnie. Rzadko odnotowuje się nowotwory wywodzące się z innego typu komórek.

Rak odbytu a wirus hpv

Rak odbytu to złośliwy nowotwór końcowego otworu przewodu pokarmowego. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby, które uprawiały seks analny – w szczególności przygodny – bez zabezpieczenia. Podczas stosunku analnego może dojść do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który może w późniejszym czasie wywołać właśnie nowotwór odbytu.

Objawy

Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju mogą się pojawić:

 • krew w kale;
 • krwawienie z odbytu;
 • biegunki i/lub zaparcia;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia;
 • kolka jelitowa, która powoduje potrzebę wypróżnienia;
 • ból brzucha i/lub krocza;

Leczenie nowotworu odbytu

– Leczenie raka odbytu polega na jego wycięciu. Na chwilę obecną stosuje się trzy metody: wycięcie miejscowe, resekcja przednia z pozostawieniem zwieraczy i wycięcie brzuszno-kroczowe z wytworzeniem sztucznego odbytu, czyli kolostomii – jest to stomia wytworzona na jelicie grubym. Podczas operacji lekarz wyprowadza jelito grube na powierzchnię brzucha i zakłada worek stomijny, by umożliwić wydalanie treści jelitowej. Wybór metody zależy m.in. od wielkości guza, odległości guza od brzegu odbytu i głębokości naciekania. – wyjaśnia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Co istotne, u pacjentów z zaawansowanym stopniem rozwoju nowotworu przed operacją zwykle wykonywane jest napromienianie w celu zniszczenia mikroprzerzutów i mikroognisk raka w węzłach chłonnych. Z kolei po operacji leczenie uzupełnia się o chemioterapię.

Testy PCR w diagnostyce HPV – to najskuteczniejsza metoda diagnostyki.

Chcesz dowiedzieć się, na jaką chorobę cierpisz? Podejrzewasz, że mogłeś zarazić się którąś z chorób wenerycznych? Nie zwlekaj dłużej z wykonaniem testu! Na stronie drwenerolog.pl, specjalnie z myślą o Tobie udostępniamy testy PCR, które możesz zamówić bez wychodzenia z domu. W naszej ofercie znajdziesz testy m.in. na: rzeżączkę, kiłę, opryszczkę, zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz wiele innych.

Zamów TEST HPV 37

Koszt wykonania badania:399.00 329.00

Dodaj do koszyka Szczegóły