Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Upławy

Upławy

Każda zdrowa kobieta – w zależności od cyklu, w którym się znajduje – wydziela śluz lub wydzielinę (tzw. upławy). Kiedy jednak powinniśmy się zaniepokoić? Na pewno do badania powinny skłonić nas żółte, zielone czy szarawe upławy oraz brązowe upławy. Mogą one świadczyć o zarażeniu drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Upławy przeźroczyste lub lekko białawe – wodniste upławy.

Przezroczysta lub lekko biaława, bezwonna wydzielina nie powinna zaniepokoić żadnej kobiety. Taka wydzielina jest prawidłowa. Warto pamiętać, że ilość wydzieliny z pochwy może zwiększać się pod wpływem różnych czynników np. podczas stresu albo podczas noszenia złej – tzn. nieprzewiewnej bielizny oraz ciasnych dżinsów. Ważne jest również, aby odpowiednio dbać o higienę osobistą. Wydzielina z pochwy zmieniająca nieco swój wygląd i konsystencję w trakcie całego cyklu owulacyjnego, to całkiem naturalny objaw zdrowej kobiety. Może być ona przezroczysta i rzadka, żółta lub biała i gęsta a także o nieco brunatnym zabarwieniu w okolicy miesiączki. Ilość śluzu jest niewielka i ma specyficzny, ale niebrzydki zapach.

Problem pojawia się w momencie, gdy tej wydzieliny jest naprawdę dużo, gdy tworzą się wodniste upławy, które mogą być sygnałem nie tylko niegroźnej infekcji intymnej, ale także stanów nowotworowych. Gdy upławy są wodniste i obfite mogą być wynikiem zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego pochwy. Dodatkowo może występować także świąd i pieczenie oraz ból w czasie stosunku czy oddawania moczu.

Wodniste upławy mogą być również wynikiem nadżerki szyjki macicy a także zaburzeń hormonalnych. Są to schorzenia dość poważne, które należy leczyć. W każdym przypadku nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, należy udać się do ginekologa, który postawi odpowiednią diagnozę.

Białe upławy

Z pochwy mogą się wydzielać niepokojące upławy różnego koloru. Białe i gęste upławy wskazują na zakażenie grzybicze pochwy. Dodatkowo pośrednią przyczyną występowanie tego typu objawów jest zaburzenie i uszkodzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy zwanej biocenozą. Otwiera to drogę dla grzybów rodzaju Candida. Biocenoza może zostać uszkodzona przez źle dobraną antykoncepcję, źle zachowaną higienę oraz noszenie obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznego materiału. Należy zwrócić szczególną uwagę przy występowaniu upławów koloru białego oraz na ich gęstość. Zalecane jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie. Niewskazane jest odbywanie stosunku płciowego.

Upławy białe, gęste serowate upławy

Specjaliści uważają, że taka wydzielina jest objawem zakażenia drożdżakami. To grzyby, którymi możemy zarazić się w drodze kontaktów seksualnych. Obok upławów pojawiają się swędzenie i pieczenie pochwy. Pochwa kobiety w różnych etapach cyklu wydziela śluz o różnej konsystencji i zapachu. W czasie owulacji jest on na przykład przezroczysty i ma rzadką konsystencję. Podczas niepłodnych faz cyklu jest gęsty o kolorze białym lub żółtym. Przed miesiączką lub tuż po niej ma z kolei brązowe zabarwienie. Zapach wydzieliny z pochwy jest lekki i specyficzny, ale nie jest nieprzyjemny. Występuje także w umiarkowanych ilościach.

Inaczej wygląda sprawa, gdy wydzielina zmienia się w upławy, które są serowate w białym kolorze i mają w sobie grudki, a dodatkowo pojawiają się także inne objawy, tj. świąd i pieczenie pochwy, obrzęk warg sromowych czy zaczerwienienie okolic intymnych czy upławy z krwią. Wtedy koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż może to być infekcja grzybicza pochwy lub wykonać test na grzybiczne pochwy.

Serowate upławy, mające związek z grzybicą mogą być także efektem przyjmowania antybiotyków, wiążą się z zaburzeniami odporności, z cukrzycą, z ciągłym stresem oraz mogą być wynikiem spożywania zbyt dużej ilości cukrów prostych.

Brunatne, ciemne upławy

Wydzielina z pochwy, inna niż zazwyczaj, zawsze powinna zwrócić szczególną uwagę kobiety. Jedną z takich wydzielin, jaka może się pojawić, są brunatne upławy, które często budzą niepokój. Mogą być sygnałem tego, że coś dzieje się w drogach rodnych kobiety, ale także sygnałem, że już niedługo zacznie się miesiączka.

Ciemne upławy tuż przed menstruacją a także tuż po niej, to nie powód do niepokoju. Te pierwsze sugerują, że okres zaraz się zacznie. Drugie, że właśnie się kończy. Są więc całkiem naturalnym zjawiskiem.

Jednak, gdy brunatne upławy pojawiają się w trakcie cyklu, powinny podlegać dalszym badaniom. Jeśli kilka dni po miesiączce upławy nie ustępują a dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, tj. pieczenie i świąd okolic intymnych, ból warg sromowych, ból w czasie współżycia, czy nieprzyjemny zapach z pochwy – konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Upławy mogą być wyrazem takich chorób, jak polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe, nadżerki szyjki macicy a nawet raka szyjki macicy.
Obfite, rzadkie lub wręcz wodniste upławy:

  • również mogą świadczyć o zakażeniu grzybiczym.

Obfite, szarobiałe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu

  • nasilającym się zwłaszcza po stosunku – to jeden z podstawowych objawów bakteryjnego zakażenie pochwy. Waginoza, bo tak nazywa się bakteryjne zakażenie pochwy wymaga specjalistycznego leczenia.

Żółtozielone, obfite, czasem pieniste i zwykle cuchnące upławy

Obserwując wydzielinę z pochwy natrafić można czasem na jej zabarwienie. Jej żółty kolor może mieć różne przyczyny i nie zawsze musi się za nią kryć zapalenie. Natomiast jeśli żółte upławy występują wraz ze świądem, przykrym zapachem oraz zaczerwieniem, wówczas oznacza to wdanie się infekcji intymnej. Występują również one przy chronicznej suchości pochwy. Wówczas należy podawać estrogeny. Najczęstszą ich przyczyną jest nadżerka macicy, które występują u kobiet dopiero zaczynających współżycie seksualne. Jeśli pojawią się przy niej żółte upławy może to oznaczać źle leczone zapalenie. Na nadżerkę lekarz przeważnie zleca leczenie krioterapią. W wypadku jeśli przy nadżerce pojawią się oprócz żółtych upławów plamienia między miesiączkami i bóle krzyżowo-lędźwiowe, należy wtedy koniecznie skierować się na cytologię, by wykluczyć raka szyjki macicy lub zamówić test hpv 37. Najczęściej jednak powodem żółtych upławów jest zapalenie, które możemy uleczyć antybiotykiem.

Zielone i zielonkawe upławy

Upławy o zielonym lub zielonkawym zabarwieniu najczęściej towarzyszą zakażeniom bakteryjnym lub grzybiczym pochwy i narządów rodnych. Często towarzyszy im świąd, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych, bolesność w czasie stosunku płciowego oraz podczas oddawania moczu.

Zielone upławy zwykle pojawiają się, jeśli dojdzie do zakażenia rzęsistkiem pochwowym lub chorobą weneryczną. Ponadto mogą świadczyć o zanikowym zapaleniu pochwy, które dotyka część kobiet w okresie menopauzy. Jeżeli zielonkawe upławy są objawem towarzyszącym bólowi w czasie stosunku, bólom podbrzusza i plamieniom w trakcie trwania cyklu, istnieje możliwość, że na szyjce macicy powstała nadżerka wymagająca pilnego leczenia.

Różowe upławy

Różowe upławy są wynikiem zabarwienia naturalnej wydzieliny z pochwy krwią. Krew może pochodzić z podrażnionej szyjki macicy lub zwiastować początek miesiączki. W pierwszym przypadku różowy śluz pojawia się zwykle po dość intensywnym stosunku płciowym, jak również po badaniu ginekologicznym i wykonaniu cytologii. W przypadku spodziewanego terminu miesiączki różowy śluz może poprzedzić krwawienie. Różowe zabarwienie śluzu pojawia się również u kobiet ciężarnych jako objaw wypadania czopu śluzowego i powolnego rozwierania szyjki macicy.

Utrzymujące się stale różowe upławy mogą natomiast świadczyć o nadżerce, polipach szyjki macicy, mięśniakach lub zmianach nowotworowych. Jeżeli upławy występują przez dłuższy czas, wymagają konsultacji ginekologicznej.

Brązowe upławy

Brązowe upławy mogą wskazywać na nadżerkę, raka szyjki macicy, polipy i mięśniaki. U kobiet w ciąży, takie upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, czyli o jednym z pierwszych objawów ciąży. Jeśli upławy zawierają widoczne skrzepy i w tym samym czasie występują także skurcze macicy mogą być pierwszym objawem poronienia.

Upławy często występują regularnie w czasie owulacji, jeśli jednak towarzyszy im ból jajników lub pieczenie/swędzenie sromu to należy bezzwłocznie skontaktować się z ginekologiem lub dermatologiem-wenerologiem, żeby wykluczyć możliwe choroby. W każdym przypadku niepokoju odnośnie zdrowia narządów rodnych należy skontaktować się ze specjalistą, który wyjaśni zmiany zachodzące w organizmie.

Śluzowate, ropne upławy

  • mogą być objawem chlamydiozy czyli bakterii przenoszonej drogą płciową.

Jak widzą Państwo, zdecydowana większość upławów pojawia się na skutek zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie jeszcze choroby weneryczne mogą powodować nieprzyjemne upławy?

Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

Tak naprawdę, na chwilę obecną nie ma skutecznego sposobu ochrony przed drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Stosowanie prezerwatywy nie zawsze jest w pełni skutecznym środkiem. Dlatego będąc aktywnym seksualnie warto wykonywać regularne badania w kierunku obecności grzybów, wirusów i bakterii przenoszonych drogą płciową.

Rekomendujemy Państwu testy PCR. Testy PCR na obecność wielu grzybów, wirusów oraz bakterii przenoszonych drogą płciową są dostępne na naszej stronie drwenerolog.pl. To nowoczesna technologia, która pozwala na wykrycie patogenów w niewielkiej ilości materiału pobranego do badania.

Jaki test zrobić?