Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest tak naprawdę zapaleniem cewki moczowej, w którym nie stwierdza się zakażenia rzeżączką. Najczęstszą przyczyną jest zarażenie Chlamydią. Przyczyną mogą być również inne drobnoustroje. Poniżej przeczytasz wszystkie najważniejsze informacje.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej u mężczyzn należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że w około 35 – 70 % przypadków choroby, stwierdza się zakażenie chlamydiami.

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej wywoływać mogą również:

Do drobnoustrojów rzadko wywołujących chorobę zalicza się: gronkowce złociste, paciorkowce z grupy B, Gardnerella vaginalis, niektóre beztlenowce oraz Candida albicans.

Okres wylęgania nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej waha się od 1 do 3 tygodni. Dominuje wyciek z cewki moczowej i szereg dolegliwości takich, jak: pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu. Wyciek z cewki moczowej może być wodnisty, śluzowy, śluzowo – ropny – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Rozpoznanie nierzeżączkowego zapalania cewki moczowej ustala się na podstawie wywiadu z Pacjentem – wyciek z cewki moczowej, w którym nie stwierdza się obecności dwoinek rzeżączki i inne charakterystyczne dolegliwości.

U każdego Pacjenta z podejrzeniem nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej należy wykonać badania mikroskopowe wydzieliny z cewki moczowej hodowlę wydzieliny w kierunki rzeżączki. Ujemne wyniki obu badań pozwalają na rozpoznanie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Badanie mikroskopowe wydzieliny z cewki moczowej barwionej metodą Grama lub błękitem metylenowym pozwala określić liczbę leukocytów wielojądrzastych obecnych w wydzielinie oraz rodzaj flory bakteryjnej towarzyszący wyciekowi.

Warto zdawać sobie sprawę, że chorobę mogą spowodować drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze z nich.

Oprócz oczywiście rzeżączki, o której pisaliśmy dokładniej we wcześniejszych poradnikach, nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej mogą wywołać również inne choroby przenoszone drogą płciową:

O powyższych chorobach przenoszonych drogą płciową pisaliśmy szerzej na tej stronie.

Testy PCR

Specjalnie z myślą o Twoim komforcie, na naszej stronie drwenerolog.pl udostępniamy testy PCR. To obecnie najskuteczniejsza metoda badań w kierunku chorób wenerycznych. Testy wyróżniają się wysoką czułością i dokładnością ponieważ jako metodę wykorzystuje technikę molekularną PCR.

Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Kiedy należy wykonać test?

Jeżeli podejrzewasz, że moglo dojść do zakażenia, najlepiej zakupić test na obecność Ureaplasma. Istnieje również szereg innych wskazań do wykonania testu. Znajdą je Państwo poniżej:

Takie testy są wręcz idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pełnej dyskrecji oraz czasie. Więc jeżeli, odbyli Państwo przypadkowy stosunek seksualny i podejrzewają, że mogło dojść do zarażenia patogenem wywołującym choroby weneryczne – proszę nie zwlekać i zamówić test PCR.

Przewaga PCR nad innymi metodami diagnostycznymi jest znacząca. Testy PCR charakteryzują się niebywałą czułością, co skutkuje wiarygodnością testu na poziomie 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii. U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy i/lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej. Inną możliwością jest wykonanie badania z pierwszych 15-20 ml porannego moczu – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski – specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Jaki test zrobić?