Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki to dolegliwość bardzo wielu dziewcząt i kobiet. Comiesięczne bóle potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a co więcej uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Specjaliści z zakresu ginekologii, silny ból miesiączkowy porównują do skurczy porodowych. Wiesz, skąd biorą się Twoje problemy? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że powodem Twoich dolegliwości mogą być choroby weneryczne?

Pierwsze krwawienie miesiączkowe pojawia się mniej więcej w 12-15 roku życia dziewczyny. Zdarza się tak, że już pierwsza miesiączka jest bardzo bolesna, a silny ból towarzyszy regularnie co miesiąc. Szacuje się, że już co czwarta młoda kobieta cierpi na bardzo bolesne miesiączkowanie, którego nie można uśmierzyć żadnymi dostępnymi na rynku lekami.

Bolesne miesiączki dzieli się na pierwotne i wtórne:

Pierwotne pojawiają się do trzech lat od wystąpienia pierwszego krwawienia, kiedy występują już regularne krwawienia.

Pierwotne pojawia się przeważnie 2–3 lata od pierwszego krwawienia, tak więc jest najbardziej charakterystyczne w wieku 15–20 lat. Przyczyną bolesnych miesiączek mogą być również stany chorobowe (bolesne miesiączki wtórne) – nie tylko te w obrębie macicy. Przyczyną bólu może być endometrioza – oraz m.in mięśniaki, a także tyłozgięcie macicy. Zdarza się, że bolesne miesiączkowanie jest jedynym objawem niedoczynności tarczycy – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Choć, ból to bardzo indywidualna kwestia i każdy człowiek odczuwa go w inny sposób, należy pamiętać, że w przypadku bardzo obfitych krwawień i bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie – w tym wykonywanie codziennych czynności, które w innym czasie nie sprawiają nam najmniejszego problemu, należy koniecznie odwiedzić lekarza ginekologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań postawi jednoznaczną diagnozę oraz zaleci najbardziej efektywną metodę walki z uciążliwym problemem, jakim bez wątpienia są silne bóle miesiączkowe. Warto pamiętać o tym, że kobieta cierpiąca z powodu silnego bólu brzucha odczuwa również inne, również nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często zdarza się, że długotrwały ból powoduje osłabienia, wymioty czy nawet gorączkę. Do tego dochodzą: uciążliwe zmiany nastroju. Przy silnych bólach miesiączkowych zdarzają się nawet omdlenia.

Jeżeli lekarz podczas badania ginekologicznego wykluczy nieprawidłowości w budowie anatomicznej, bardzo prawdopodobne, że Twoje dolegliwości mają zupełnie inne podłoże. Istnieje możliwość, że bolesne miesiączki mogą być wywoływane przez szereg chorób wenerycznych.

Częsta zmiana partnerów, a w szczególności odbywanie stosunków płciowych bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować zarażeniem drobnoustrojami odpowiedzialnymi za choroby weneryczne. Nawet prezerwatywa nie jest w pełni bezpiecznym środkiem i nie daje gwarancji, że nie zarazimy się w trakcie stosunku drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Warto również pamiętać, że doustne środki antykoncepcyjne nie stanowią w żadnym stopniu ochrony przed chorobami wenerycznymi.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować bolesne miesiączkowanie?

Testy PCR

Na naszej stronie drwenerolog.pl mogą Państwo zakupić testy oparte na metodzie PCR. Analiza molekularna metoda PCR pozwala na wykrycie materiału genetycznego drobnoustroju wywołującego daną chorobę weneryczną i jednocześnie charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością Zamówiony zestaw pobraniowy zostanie dostarczony kurierem, a po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci dokumentu zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?