Rzeżączkowe zapalenie gruczołów bartoliniego
Zakażenie rzeżączką przewodów wyprowadzających gruczołów Bartholina są bardzo częstą przypadłością. Jednakże ze względu na ich bezobjawowy przebieg lub bardzo niewielkie objawy często uchodzą uwadze zarówno chorej, jak i lekarza.
Ujścia przewodów wyprowadzających gruczoł Bartholina znajdują się w dolnej, tylnej części warg sromowych mniejszych. Ich zakażenie objawia się miejscowym zaczerwienieniem i obrzękiem oraz niewielką wydzieliną widoczną przy ucisku. Zakażenie gruczołów przedsionkowych większych nie powoduje większych dolegliwości do momentu zablokowania ujścia tych przewodów i wytworzenia się ropnia. Obrzęk i gromadząca się wydzielina powodują wysklepienie wargi sromowej większej po stronie zajętego gruczołu. Pacjentki skarżą się na intensywny ból – zwłaszcza podczas chodzenia. Zdarza się, że wzrasta temperatura ciała.
Podczas badania stwierdza się guz zapalny różnej wielkości, który jest bardzo bolesny przy dotyku. Skóra pokrywająca jest napięta i zaczerwieniona. Przy ucisku w okolicy ujścia przewodu wprowadzającego udaje się niekiedy wycisnąć pewną ilość ropy zawierającej gonokoki. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe ze względu na zaczopowanie ujścia przewodów wyprowadzających przez toczący się stan zapalny. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska
Leczenie rzeżączkowego zapalenia gruczołu Bartholina jest takie samo jak niepowikłanej rzeżączki.
Rzeżączkowe zapalenie gruczołów Bartholina to wynik powikłań po przebytej lub nieleczonej rzeżączce.
Zobacz, jakie choroby weneryczne mogą wywołać zapalenie gruczołu Bartholina:
Test PCR
Obecnie, testy molekularne są najbardziej dokładnym i czułym badaniem. Dzięki testom możemy bardzo szybko uzyskać odpowiedź na pytanie, z jaką chorobą mamy do czynienia, a tym samym, zdecydowanie szybciej podjąć efektywne leczenie. Zestaw pobraniowy zamówiony na naszej stronie drwenerolog.pl zostanie dostarczony do Państwa kurierem, a następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym otrzymają Państwo wynik drogą elektroniczną, lub mogą go odebrać osobiście.
Przewaga PCR nad innymi metodami diagnostycznymi jest znacząca. Testy PCR charakteryzują się wysoką czułością, co skutkuje wiarygodnością testu na poziomie 99%, a metoda pozwala na wykrycie nawet bardzo małej liczby bakterii. U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy i/lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej. Inną możliwością jest wykonanie badania z pierwszych 15-20 ml porannego moczu – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska