Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zespół Fitza, Hugha i Curtisa

Zespół Fitza, Hugha i Curtisa

Zespołem Fitza, Hugha i Curtisa (perihepatitis) określa się zapalenie tkanki okołowątrobowej połączonej z zapaleniem przydatków u kobiet. Przez wiele lat, lekarze uważali, że powyższe choroby są powikłaniem rzeżączki. Jednak, ostatnie badania pokazują, że najczęstszą przyczyną perihepatitis są zakażenia chlamydialne. Poniżej szczegółowe i najświeższe informacje dotyczące zespołu Fitza, Hugha i Cutrisa.

Zespół Fitza, Hugha i Curtisa a Chlamydie

U zdecydowanej większości kobiet z zapaleniem okołowątrobowym stwierdza się Chlamydie. Innych dowodów na dominującą rolę chlamydii w rozpoznaniu choroby dostarczają badania serologiczne.

Na chwilę obecną, stwierdzono że u większości kobiet z objawami perihepatitis występuje podwyższone miano przeciwciał skierowanych przeciwko chlamydiom. Oprócz chlamydii i gonokoków także inne drobnoustroje mogą być przyczyną zapalenia tkanki okołowątrobowej – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Mechanizm zakażenia powyższymi jest niejasne. Wydaje się, że polega on na przedostaniu się drobnoustrojów z ujścia wewnętrznego zakażenia jajowodu do jamy otrzewnej i dalej do przestrzeni okołowątrobowej. Możliwe jest również zakażenie poprzez przedostanie się infekcji z miednicy mniejszej drogą naczyń chłonnych.

Objawy zespołu

Objawy zespołu są takie same, jak objawy zapalenia przydatków połączonych z objawami ze strony wątroby, takimi jak: ostry ból w prawym podżebrzu. Podczas badania oprócz objawów typowych dla zapalenia przydatków stwierdza się tkliwość oraz bolesność uciskową okolicy wątroby. Nierzadko objawy okołowątrobowe zapalenia pęcherzyka żółciowego, z którym musza być różnicowane.

Rozpoznanie ustala się na podstawie obecności ostrych bólów w prawym podżebrzu przypominających atak pęcherzyka żółciowego u kobiet z objawami zapalenia przydatków. Sprawdza się również obecność chlamydii lub dwoinek rzeżączki w materiale biopsyjnym pobranym podczas laparoskopii wątroby. Pomocne w ustaleniu rozpoznania są wyniki posiewów materiału pobranego z szyjki macicy.

Powyższą chorobę mogą wywołać poniższe choroby weneryczne:

Obszernie o chorobach pisaliśmy w osobnych artykułach.

Jak dowiedzieć się, czy nie zaraziłem się chorobą weneryczną?

Jeżeli zdarzył się Państwu przypadkowy stosunek seksualny w szczególności bez zabezpieczenia, warto wykonać taki test.

To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii.

Na naszej stronie drwenerolog.pl. możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Złożenie zamówienia następuje on-line, a kurier dostarcza dyskretną paczkę na adres podany w zamówieniu. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?