Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Bolesne parcie na stolec

Bolesne parcie na stolec

Oddawanie stolca wiąże się z ogromnym dyskomfortem i bólem? Nie wiesz, czym jest to spowodowane? Najczęściej za taki stan rzeczy odpowiada stan zapalny w przewodzie pokarmowym – ale nie tylko. Bolesne parcie na stolec może również oznaczać zarażenie kiłą czy np. rzeżączką. Może czas przebadać się w kierunku obecności chorób wenerycznych?

Bolesne Parcie na stolec

Jak podają specjaliści, zdecydowanie najczęstszym powodem bolesnego parcia na stolec jest zapalenie jelit spowodowane zazwyczaj zapaleniem jelita grubego oraz chorobą tzw. Leśniowskiego – Crohna

Na skutek tych chorób w przewodzie pokarmowym tworzą się wrzody, które uniemożliwiają swobodne wypróżnianie się. – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Co powinno nas zaniepokoić?

  • bóle brzucha,
  • krew w stolcu (utajoną lub nie),
  • afty w jamie ustnej,
  • niedrożność jelit,
  • przewlekła biegunka,
  • bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu),
  • uczucie parcia na stolec/ uczucie niepełnego wypróżnienia.

Bolesne parcie na stolec może być również przyczyną:

  • niektórych chorób wenerycznych, poniżej więcej na ten temat,
  • nowotworu jelita grubego,
  • ropienia odbytowego,
  • infekcja jelita grubego.

Bolesne parcie na stolec wymaga szczegółowej diagnostyki medycznej. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista po szczegółowym wywiadzie lekarskim na pewno zleci wykonanie dalszych dodatkowych badań oraz skieruje do lekarzy innych specjalności celem dalszej diagnostyki. Z całą pewnością konieczne będzie wykonanie podstawowego badania krwi oraz specjalistycznych badań takich, jak: gastroskopia czy kolonoskopia.

Przyczyny bolesnego parcia na stolec

Jeżeli przyczyną bolesnego parcia na stolec jest zapalenie jelita można uśnieżyć dolegliwości odpowiednią dietą oraz zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia.

Warto mieć świadomość, że takie niepokojące sygnały mogą być również objawem zarażenia organizmu drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących symptomów, w tym właśnie bolesnego parcia na stolec, który może być jedynym objawem choroby wenerycznej.

Jakie choroby weneryczne mogą powodować bolesne parcie na stolec?

Testy PCR, czyli jak zbadać się w kierunku zakażenia bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą płciową?

Obecnie najskuteczniejszą metodą badania się w kierunku obecności chorób przenoszonych drogą płciową są testy PCR. Nowoczesne, niedrogie są odpowiedzią na zapotrzebowania współczesnego Pacjenta.

Na naszej stronie drwenerolog.pl. możesz zamówić zestaw pobraniowy do wykonania badania metodą PCR w kierunku zakażenia patogenami wywołującymi choroby weneryczne. Już teraz możesz pozbyć się wszelkich wątpliwości i zamówić nasz zestaw pobraniowy bez wychodzenia z domu. Kurier dostarczy Ci dyskretną paczkę na adres wskazany w zamówieniu. Po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik odbierzesz osobiście lub otrzymasz drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?