badania

Strona główna » Sklep » TEST Kłykciny Kończyste

TEST Kłykciny Kończyste

Zamawiasz test (badanie) na wykrywanie typu wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego za pojawianie się kłykcin kończystych.

Test na wykrycie wirusa HPV 37 w przebiegu Kłykcin Kończystych.

Jeśli pojawiły się u Ciebie kłykciny kończyste – należy wykonać diagnostykę HPV 37 z genotypowaniem. Wynik badania wskaże, czy wirus HPV odpowiedzialny za pojawienie się kłykcin kończystych może prowadzić do nowotworu.

Test przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jeśli zauważyłeś/aś u siebie zmiany w postaci kłykcin kończystych, należy wykonać test na kłykciny a następnie udać się do dermatologa-wenerologa, celem leczenia.

Dowiedz się więcej o chorobie
Test zakazenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 37

Koszt wykonania badania:329.00

Rated 5/5 based on 250 customer reviews
Czas realizacji badania: 14 dni roboczych
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Kłykciny kończyste to wykwity w postaci białawych grudek pojawiających się na skórze. Najczęściej są niewielkie, ich nieregularny kształt sięga kilku milimetrów. Z czasem się rozrastają i łączą, tworząc większe skupiska, które mogą mieć chropowatą powierzchnię.

Dlaczego warto wykonać to badanie?

  • Kłykciny kończyste są wywołane przez wirusa HPV. To najbardziej oczywisty objaw obecności wirusa w naszym organizmie. Dzięki z badaniu jego typu, dowiemy się czy wirus, który u nas wywołał kłykciny kończyste, nie prowadzi do nowotworu!

Kłykciny pojawiają się:

  • na prąciu i okolicach (żołądź, cewka, napletek), rzadziej również w okolicy pachwin, łonie oraz worku mosznowym
  • w obrębię pochwy, srom i wargi sromowe, okolice odbytu, pachwiny, wzgórek łonowy a także cewka moczowa.

Poniżej zamieściliśmy kilka poglądowych zdjęć kłykcin w różnych lokalizacjach

Wirus HPV, objawiający się kłykcinami, może wywołać nowotwór prącia, szyjki macicy, odbytu, gardła. Dzięki wynikom testu PCR, specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie eliminujące ryzyko powikłań po kłykcinach kończystych. Warto wykonać test przed pierwszą konsultacją z dermatologiem-wenerologiem, by miał on pełen obraz gotowy do diagnozy i prawidłowego leczenia.Każdy renomowany gabinet czy też klinika, przed pierwszą konsultacja z wenerologiem, wykonuje badanie (test) na typowanie wirusa HPV.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV

Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) są bardzo częste. Szacuje się, iż 1% aktywnych seksualnie osób jest zakażonych. Jak dotychczas, opisano ponad 120 typów wirusa patogennych dla człowieka. Do infekcji dochodzi na drodze kontaktów płciowych bądź poprzez kontakty pośrednie, mianowicie poprzez używanie tych samych ręczników lub innych środków higieny osobistej (pościel, bielizna). Zakażenie nie zawsze daje objawy. Ponadto bezobjawowy proces chorobowy może toczyć się przez wiele lat. Oprócz kłykcin kończystych, które są najczęstszą formą zakażenia, infekcja wirusowa prowadzi do rozwoju nowotworów złośliwych szyjki macicy, sromu, prącia oraz odbytu. Uzależnione jest to od typu wirusa jaki znajduje się w komórkach osoby zarażonej.

Najczęstszą manifestacją kliniczną zakażenia u mężczyzn są kłykciny kończyste. Mogą one być zlokalizowane na żołędziu, napletku, trzonie prącia, łonie i mosznie. Przedstawiają się jako kalafiorowate twory bądź jako pojedyncze, drobne, niekiedy płaskie grudki. Przy stosunkach oralnych i/lub analnych należy poszukiwać zmiany w jamie ustnej i w okolicy odbytu. Wykwity oprócz swojej obecności nie sprawiają dolegliwości. W miarę upływu czasu mogą się powiększać i utrudniać współżycie. W gorszym przypadku (przy zakażeniu wysokoonkogennymi typami wirusa) dochodzi do rozwoju raka prącia bądź odbytu.

Również u kobiet najczęściej mamy do czynienia z kłykcinami kończystymi, które mogą być zlokalizowane na wargach sromowych, w pochwie oraz na szyjce macicy. Przy kontaktach analnych można je stwierdzić w okolicy odbytu. Zakażenie groźnymi typami wirusa (szczególnie typy 16,18,31,33) prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy, sromu bądź odbytu. Niebezpieczne jest również przeniesienie zakażenia na noworodka.
Diagnostyka laboratoryjna zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) obejmuje kilka metod. Do głównych zaliczamy badanie histopatologiczne wyciętych zmian, kolposkopię, wulwoskopię, peniskopię oraz badanie cytologiczne.

Nowoczesną metodą wykrywania zakażenia są testy molekularne oparte na wykrywaniu materiału genetycznego wirusów za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Przewaga PCR jest jednoznaczna- czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby wirusów, ponadto PCR pozwala na rozróżnienie typów wirusa. Materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z zakażonych okolic (zarówno podczas występowania zmian, jaki w przypadku bezobjawowego przebiegu): z żołędzi, napletka, sromu, pochwy, szyjki macicy, jamy ustnej i gardła oraz okolicy odbytu.

Jak wygląda przebieg testu?