Baza wiedzy

Strona główna » Objawy » Zapalenie wsierdzia

Zapalenie wsierdzia

Zapalenie wsierdzia to stan zapalny błony wyścielającej jamę serca. Choroba może realnie zagrażać życiu, ponieważ istnieje ryzyko, że w przebiegu zapalenia wsierdzia dojdzie nie tylko do niewydolności serca i układu nerwowego, ale również do sepsy – która bezpośrednio zagraża życiu. Co ważne, chorobę może wywołać rzeżączka! Jak ustrzec się przed poważną chorobą?

Zapalenie wsierdzia to bardzo poważna choroba, której nie można absolutnie lekceważyć. Stan zapalny obejmuje błonę wyściełającą powierzchnię jam serca, zastawki oraz duże naczynia krwionośne klatki piersiowej oraz np. stymulatory. W wyniku zapalenia może dojść np. do zawału, uszkodzenia układu nerwowego lub sepsy, która sprawia bezpośrednie zagrożenie życia – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

W zdecydowanej większości, zapalenie wsierdzia wywołują bakterie: przede wszystkim paciorkowce, a także gronkowce, enterokoki oraz bakterie Gram-ujemne. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku naruszenia ciągłości błon śluzowych. Ale równie dobrze, bakterie mogą przedostać się do krwioobiegu podczas zabiegów chirurgicznych oraz np. szczotkowania zębów.

Objawy choroby

W początkowym stadium, pojawiają się ogólne cechy toczącego się stanu zapalnego w organizmie – podwyższona temperatura, osłabienie, potliwość, bóle mięśni czy stawów. Dopiero, po jakimś czasie pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy – tj. objawy przypominające zapalenie płuc. Zdarza się, że stan zapalny może rozprzestrzenić się po całym organizmie, wywołując szereg dolegliwości – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska

Od Pacjenta, u którego podejrzewa się zapalenie wsierdzia, wykonuje się posiew krwi. Celem badania jest wykrycie bakterii, która spowodowała zapalenie. Następnym – niezbędnym badaniem jest echo serca, które pomaga ustalić, czy nie nastąpiły zmiany w budowie zastawek oraz EKG.

Leczenie zapalenia wsierdzia odbywa się w szpitalu i trwa m.in. 4 tygodnie. Pacjent otrzymuje indywidualnie dobrany antybiotyk, który eliminuje bakterie z organizmu. Jeśli, antybiotykoterapia okaże się nieskuteczna, konieczna jest wówczas operacja kardiochirurgiczna polegająca na usunięciu zmienionych zapalnie tkanek.

Oprócz, wcześniej opisanych możliwości zarażenia się bakteriami wywołującymi zapalenie wsierdzia, warto zdawać sobie sprawę z tego, iż chorobę mogą wywołać inne choroby – np. te przenoszone drogą płciową. Wśród nich najbardziej niebezpieczna jest rzeżączka.

Co zrobić, żeby nie zarazić się chorobą weneryczną?

Najważniejsze jest stosowanie prezerwatywy. Istotne jest, aby takie zabezpieczenie stosować każdorazowo przy nowym partnerze seksualnym. Równie ważne, co powyższe jest oczywiście regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Test na rzeżączkę

Specjalnie z myślą o Państwa wygodzie, powstał test na rzeżączkę. Test charakteryzuje się wysoką czułością i dokładnością. Zamówiony zestaw pobraniowy wraz z instrukcją pobrania wymazu zostanie dostarczony do Państwa kurierem pod wskazany w zamówieniu adres. Następnie po wykonaniu badań w laboratorium diagnostycznym wynik otrzymasz osobiście lub drogą elektroniczną w postaci pliku zabezpieczonego hasłem.

Jaki test zrobić?