Baza wiedzy

Strona główna » Choroby weneryczne » Zespół Reitera

Zespół Reitera

Zespół Reitera, czyli reaktywne zapalenie stawów, to choroba, która powstaje w wyniku powikłań na skutek zarażenia chlamydiozą. W zdecydowanej większości, choroba dotyka aktywnych seksualnie mężczyzn – w wieku między 20 a 30 lat. Rzadziej dotyka kobiety.

Do charakterystycznych objawów choroby należą:

 • odczynowe zapalenie stawów
 • zapalenie spojówek
 • zapalenie cewki moczowej

Aby rozpoznać Zespół Reitera wystarczy stwierdzić odczynowe zapalenie stawów trwające ponad miesiąc, które jest poprzedzone lub współistnieje z zapaleniem cewki moczowej, układu pokarmowego lub zapaleniem szyjki macicy u kobiet.

Obok chlamydii, przyczyną Zespołu Reitera może być zakażenie rzeżączką, zakażenie krętkami bladymi, wirusem zapalenia wątroby typu B oraz wirus HIV.

Ponadto, objawy Zespołu Reitera manifestują się również: problemami skórnymi oraz ogólnymi dolegliwościami – gorączka, czy objawy grypopodobne. Zespół Reitera, może mieć różne objawy, ale elementem stałym choroby jest zawsze zapalenie stawów.

Zapalenie stawów

-Odczynowe zapalenie stawów w Zespole Reitera dotyczy najczęściej dużych stawów: kolanowego, skokowego oraz stawów śródstopia. Najczęściej pierwszym objawem zapalenia stawów jest asymetryczny, nasilający się ból kolana, kostki lub stopy Zazwyczaj dzieje się tak, że zmiany chorobowe naraz obejmują kilka stawów. W trakcie badania, stwierdza się obrzęk bolesność oraz ograniczenie ruchowości w obrębie zainfekowanego stawu. Skóra w tej okolicy jest zazwyczaj znacznie cieplejsza oraz zaczerwieniona. Rzadko zdarza się, że na skutek choroby następuje uszkodzenie powierzchni stawowych – powiedział ….

Wielu pacjentów z zespołem Reitera, skarży się również na bóle w okolicy krzyżowo – lędźwiowej. Natomiast, na chwilę obecną nie wiadomo, czy te zmiany są bezpośrednim następstwem odczynowego zapalenia stawów.

Pozostając jednak w kręgu objaw – charakterystyczne dla zespołu Reitera, warto wspomnieć o bólu i opuchliźnie palców (kiełbaskowate palce). Tak naprawdę, nieleczona choroba może dać się bardzo mocno we znaki. Narastające dolegliwości powodują powolne Silne dolegliwości sprawiają, że wykonywanie najprostszych codziennych przysparza nie tylko kłopot, ale i ogromny ból.

Zmiany skórne i śluzówkowe

Zespół Reitera powoduje również ( u około 20% pacjentów) łuszczycopodobne zmiany na skórze i błonach śluzowych. Zazwyczaj są to wykwity grudkowo- krostkowe na dłoniach i stopach oraz na żołędzi i sromie. U nieobrzezanych mężczyzn, zmiany zazwyczaj przybierają postać półkolistych lub obrączkowatych nadżerek o lekko uniesionych brzegach. U mężczyzn pozbawionych napletka, zmiany te są lekko wyniosłe, złuszczające, o bardziej wyraźnym grudkowo – krostkowym charakterze. U kobiet, podobne zmiany mogą pojawić się na sromie i przypominają łuszczycę krostkową.

W obrębie błon śluzowych jamy ustnej, można zauważyć nadżerki lub grudki.

Do charakterystycznych objawów Zespołu Reitera należy zapalenie spojówek. Tę przypadłość odnotowuje się u około 30-50 % pacjentów. Rzadziej występują owrzodzenia rogówki lub zapalenie błony naczyniowej oka.

Zapalenie cewki moczowej lub szyjki macicy

Zapalenie cewki moczowej objawia się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu Dolegliwości te częściej dotyczą mężczyzn. U kobiet występują bóle lub dyskomfort przy oddawaniu moczu. Zapalenie szyjki macicy jest najczęściej bezobjawowe. U mężczyzn zdarza się zapalenie jąder, najądrzy, pęcherzyków nasiennych lub gruczołu krokowego.

Inne objawy

Do rzadko występujących dolegliwości zalicza się zmiany kardiologiczne i neurologiczne. Zmiany sercowe polegają przede wszystkim na zaburzeniach przewodzenia, różnego rodzaju niemiarowości, zapaleniu mięśnia sercowego lub osierdzia oraz zmianach w zastawkach.

Do zmian neurologicznych należą zespół Guillaina – Barrego oraz zapalenie nerwu wzrokowego.

Objawy zapalenia spojówek oraz cewki moczowej zazwyczaj ustępują stosunkowo szybko – po dwóch, maksymalnie trzech tygodniach. W przypadku występowania zmian stawowych, terapia trwa około 3-5 miesięcy. U 75 % pacjentów, choroba ustępuje przed upływem 6 miesięcy. U pozostałych osób, objawy mogą utrzymywać się nawet ponad rok.

Warto pamiętać, że rozpoznanie Zespołu Reitera opiera się na podstawie:

 • obecności zmian stawowych utrzymujących się ponad miesiąc i towarzyszącym im bądź potwierdzonych wywiadem objawów zapalenia cewki moczowej lub szyjki macicy
 • entezopatii
 • współistnienia łuszczycopodobnych zmian skórnych lub ocznych
 • wyników badań radiologicznych

Leczenie zespołu Reitera

Podstawą leczenia zespołu Reitera są niesteroidowe środki zapalne – w szczególności naproksen i indometacyna. W przypadku występowania zmian stawowych, które nie ustępują po podaniu środków przeciwzapalnych, należy – po konsultacji z reumatologiem – włączyć kortykosteridów. Wszystkich pacjentów zachęca się do wykonywania ćwiczeń ruchowych mających na celu zachowanie sprawności oraz zapobieganie skurczom. Świetnie sprawdza się indywidualnie dobrana rehabilitacja.

Może ona obejmować:

 • ćwiczenia w odciążeniu (np. w podwieszeniu),
 • krioterapię (zastosowanie ciekłego azotu),
 • prądy diadynamiczne,
 • pole magnetyczne,
 • masaże,
 • ultradźwięki.

Zapalenie cewki moczowej leczy się podawaniem azytromecyny, doksyckliny oraz tetracykliny.

Zapalenie spojówek ustępuje zazwyczaj bez leczenia, aczkolwiek zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie kropli do oczu zawierających hydrokortyzon lub sulfacetamid.

Testy PCR

Jeżeli podejrzewają Państwo, że mogli zarazić się wcześniej chlamydią, najlepiej niezwłocznie wykonać test PCR, który potwierdzi lub też wyeliminuję chorobę. Szybka diagnoza oraz odpowiednie leczenie jest gwarancją, że powyższe dolegliwości – czyli zespół Reitera, Państwa ominą.

Czym jest test PCR?

Test PCR powstał, aby wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom w walce z niezwykle krępującymi i uciążliwymi chorobami, jaki bez wątpienia są choroby przenoszone drogą płciową. Doskonale wiemy, jak strach wywołany samą myślą posiadania choroby wenerycznej, potrafi negatywnie wpłynąć na codzienność. Życie w strachu, czy „choroba wyjdzie na jaw” również nie należy do przyjemnych. Jak zatem, poradzić sobie z obawami, kiedy wiemy, że nie możemy z nikim podzielić się naszymi wątpliwościami?

Warto wówczas, zainteresować się testami PCR, które można zamówić bez konieczności wychodzenia z domu. Test otrzymają Państwo najpóźniej po dwóch dniach – wynik po dwóch tygodniach. Test PCR charakteryzuje się niebywałą czułością, co w praktyce oznacza, że test wykrywa już pojedynczą patogenną komórkę.